środa, 9 lutego 2022 14:04

[WIDEO] Wielki wybuch w Elektrowni Siersza! Runęła 90-metrowa chłodnia

Autor Tomasz Stępień
[WIDEO] Wielki wybuch w Elektrowni Siersza! Runęła 90-metrowa chłodnia

Blisko 220 kg ładunków wybuchowych potrzebowali specjaliści, by w kontrolowany sposób wyburzyć nieczynną 90-metrową chłodnię kominową Elektrowni Siersza w Trzebini.

Aby powalić 7 tys. ton żelbetonu trzeba było wywiercić w płaszczu chłodni ponad 3 tys. otworów, w których umieszczono ładunki o masie od 50 do 100 gramów każdy. Łączna waga ładunków potrzebnych do wyburzenia ponad 1,8 tys. m3 żelbetu wyniosła 217 kilogramów. Całą operację przeprowadziła dzisiaj, 9 lutego wyspecjalizowana firma, która posiadająca wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu prac.

Dalsza część pod wideo:

– Wyburzenie wybudowanej w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku chłodni jest konsekwencją wyłączenia z eksploatacji bloku nr 5 o mocy 120 MW, który z uwagi na zastosowaną technologię nie spełniał już norm środowiskowych. Po wyburzeniu, teren zostanie dokładnie posprzątany, a gruz zutylizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Następnie teren zostanie poddany rekultywacji, tak by mógł zostać wykorzystany w przyszłości – wyjaśnia Patrycja Hamera, rzecznik prasowy TAURON Wytwarzanie.

Wyburzenie takiej konstrukcji to bardzo skomplikowana operacja. O planowanym wyburzeniu zostały powiadomione władze Trzebini, Nadleśnictwo Chrzanów i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, ale także jednostki Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, a także Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, a przede wszystkim okoliczni mieszkańcy. Ale – na co zwraca uwagę rzeczniczka – w tego typu operacjach najistotniejszą kwestią jest bezpieczeństwo. Oby je zachować, ustanowiono strefę ochronną, wynosząca 200 m, w zdecydowanej większości mieściła się w obrębie działek elektrowni. Podczas wykonywania prac strzałowych strefa zagrożenia zabezpieczona była przez patrole oraz blokady, a w pobliżu nie kursowała komunikacja miejska - przystanek Trzebinia Elektrownia Siersza był nieczynny w godzinach od 8 do 15.

Mimo tak długotrwałych prac przygotowawczych, rozbiórki wysokich obiektów z użyciem materiałów wybuchowych to najtańsza i najmniej czasochłonna metoda wyburzeń. – Zastosowanie techniki strzałowej jest najkorzystniejszym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie możliwe jest kierunkowe powalenie konstrukcji – wyjaśnia Patrycja Hamera. – Najpoważniejszym wyzwaniem podczas takiej rozbiórki jest zachowanie wyznaczonego kierunku padania oraz oszacowanie wpływu drgań wywołanych uderzeniem dużych mas o grunt – dodaje. Tym razem wszystko poszło idealnie.

fot i wideo: Tauron

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka