sobota, 7 września 2019 15:28

Wieliczanie uczcili pamięć "Inki"

Autor Marzena Gitler
Wieliczanie uczcili pamięć "Inki"

28 sierpnia w Krakowie w Parku dr Henryka Jordana w Alei Zasłużonych Polaków przy pomniku Danuty Siedzikówny „INKI”, odbyła się uroczystość w 73 rocznicę Jej śmierci.

Uroczystość zorganizowało Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” w Krakowie z prezes Małgorzatą Janiec, która odczytała wiersz rapera Tadeusza Polkowskiego pt. „Inka”.

Głos zabrali: Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski, Filip Musiał, prezes Oddziału Krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił biografię Danuty Siedzikówny, Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im Dr. Henryka Jordana w Krakowie.

Pod kierunkiem ojca kapucyna odmówiono modlitwę w intencji „Inki”.

Przed pomnikiem składano kwiaty i zapalano znicze. Kwiaty złożyły m.in. Krystyna Jakimek z d. Włodarz, w latach 1950-1952 członek Narodowej Organizacji Wojskowej, aresztowana 28 grudnia 1952 r. w Jaworznie, sądzona przez WSR w Krakowie, skazana na 12 lat więzienia, karę odbywała w więzieniach „Montelupich” w Krakowie, Inowrocławiu, Fordonie. Zwolniona 30. 04. 1956 r. i Jadwiga Martyna, córka śp. Józefa Ostafina, żołnierza niezłomnego zamordowanego przez UB w 1947 r.

Była młodzież z towarzystw: Endecja Małopolska i z Fundacji Great and Beautiful Poland, która spacerującym po parku opowiadała historię niezłomnej nastolatki „Inki”, będącej wzorem wierności ludziom, ideom, Polsce i Bogu.

Wspólnie zaśpiewano hymn narodowy „Jeszcze Polska nie zginęła”.

Z Wieliczki w uroczystości uczestniczyli: Jadwiga Duda, prezes Klubu Przyjaciół Wieliczki, Stanisław Dziedzic, prezes Koła Wieliczka ŚZŻAK Hubert Cora, uczeń VI LO w Krakowie.

opracowała Jadwiga Duda

Wieliczka - najnowsze informacje