środa, 16 grudnia 2020 10:20

Wieliczka do końca 2021 roku rozbuduje ośrodek zdrowia. Znamy szczegóły inwestycji!

Autor Marzena Gitler
Wieliczka do końca 2021 roku rozbuduje ośrodek zdrowia. Znamy szczegóły inwestycji!

Rada Miasta wyraziła zgodę na rozbudowę ośrodka zdrowia. Do placówki wróci nocna pomoc medyczna. Powiększona też zostanie część pediatryczna.  - Nasz cel to otwarcie go jeszcze w 2021 roku - podkreśla burmistrz Artur Kozioł.

Do końca 2021 roku w Wieliczce zostanie rozbudowany ośrodek zdrowia. Rada Miasta na ostatniej sesji wyraziła zgodę na tę inwestycję. - Projekt ma zostać zrealizowany w najbliższym czasie, w ciągu roku – wyjaśnia burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. – Rada miejska zgodziła się na niego w poniedziałek 14 grudnia, a w ubiegłym tygodniu zaakceptowała go Komisja Zdrowia.

Pomysł będzie realizowany przy wsparciu miasta przez Samodzielny Publiczny Zespół Lecznictwa Otwartego w Wieliczce. – My poręczamy kredyt na rozbudowę ośrodka zdrowia, który będziemy spłacać – mówi Artur Kozioł. - To podobne finansowanie jak przy szkołach, które budujemy razem z Solnym Miastem.

Koncepcja została przygotowana już kilka tygodni temu, a prezentacja została przygotowana w zeszłym tygodniu i pokazana na komisji zdrowia. Dlaczego taki wybór? – Po konsultacjach ze Szpitalem im. Żeromskiego w Krakowie rozważaliśmy gdzie by można jak najszybciej i skuteczniej w tej trudnej sytuacji rozwinąć kwestię wsparcia medycznego – tłumaczy burmistrz. – Zdiagnozowaliśmy swoje potrzeby. Docelowo są nimi przestrzeń na ośrodek zdrowia dla dzieci, który obecnie ma za mało miejsca, oraz  przywrócenie w Wieliczce nocnej opieki lekarskiej.

Kilka lat temu Wieliczka stracilła nocną opiekę medyczną w konkursie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Żeby nocna opieka medyczna wróciła, muszą być spełnione odpowiednie warunki.

- Nasze doświadczenia w pandemii sprawia, że musimy zapewnić odpowiednią przestrzeń, aby spełniało to wszystkie warunki zabezpieczenia epidemicznego - podkreśla burmistrz. - Rozmawiając ze Szpitalem im. Żeromskiego, uznaliśmy, że najlepszą lokalizacją będzie obiekt przylegający do ośrodka zdrowia. Dyrekcja szpitala słusznie nam doradziła, że nasz ośrodek jest bardzo dobrze, profesjonalnie wyposażony. Jest tam aparat RTG, USG, specjalistyczne laboratorium. Jeśli będziemy go rozbudowywać to ten sprzęt będzie można wykorzystywać. Gdybyśmy musieli stworzyć przestrzeń dla pacjentów leżących, jak jest w nocnej pomocy medycznej, to razem ze szpitalem Żeromskiego moglibyśmy taką przestrzeń stworzyć dla 100 osób. 100 łóżek to bardzo dużo - zauważa Artur Kozioł. - Epidemia pokazała nam, jak ważne są takie rezerwy. Ta rozbudowa zabezpieczyłaby nas na przyszłość w momencie zagrożenia, a w normalnej sytuacji, przy standardowej opiece medycznej, mielibyśmy rozbudowany ośrodek zdrowia o obszar opieki nocnej i dla dzieci - dodaje.

Nowa część ośrodka powstanie do końca roku

Czy realizowanie inwestycji teraz pozwoli skorzystać z ułatwień wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa? – Zwrócimy się o to do wojewody, aby to zaakceptował. Jest taka możliwość prawna aby skorzystać z uproszczeń w kwestii procedury przetargowej, ale zależy to od wojewody. Zwrócimy się o to w momencie zakończenia specyfikacji i dokumentacji.

Jaki będzie harmonogram realizacji tej inwestycji? – Nad tym wszystkim pracuje zespół w Urzędzie Miasta, który będzie teraz ściśle współpracował z ośrodkiem zdrowia. W pierwszym etapie zostanie wybrany sposób finansowania inwestycji, czyli obligacje, kredyt lub poręcznie miasta. W drugim etapie nastąpi opracowanie koncepcji i to, co już przygotowuje nasz zespół - dogranie koncepcji przetargowej i już w styczniu ogłoszenie przetargu. To jest nasz cel.

Przetarg będzie ogłoszony w trybie zaprojektuj i wybuduj. - Mówimy o szpitalu modułowym – podkreśla burmistrz. – Szpital modułowy nie powinien się nikomu kojarzyć z czymś ubogim, bo dziś buduje się modułowe ośrodki czy szkoły. To bardzo profesjonalny system. Chcielibyśmy tę inwestycję skończyć w przyszłym roku. Moglibyśmy powiedzieć, że wybudujemy ją w siedem miesięcy, ale założyliśmy, że 12 miesięcy to maksymalny czas realizacji. To bardzo ambitny plan, ale jesteśmy w trudnej sytuacji więc myślę, że nie ma co odwlekać. Wykorzystamy wszystkie nasze umiejętności, żeby się wspierać nawzajem z ośrodkiem zdrowia, tak żeby pomóc placówce w funkcjonowaniu na co dzień. Nasza rozmowa z panią dyrektor zakończyła się zapewnieniem, że będziemy im w każdej czynności pomagać, żeby do końca roku zrealizować inwestycję.

Rozbudowany ośrodek dedykowany bedzie dla mieszkańców Wieliczki. To wynika z kontraktów NFZ.

Prezentacja koncepcji rozbudowy ośrodka zdrowia w Wieliczce:

zobacz też:

Szpital w Wieliczce „to warunek bezpieczeństwa mieszkańców”
W powiecie wielickim już kilkakrotnie miały miejsce zdarzenia, w których karetka nie dotarła na czas do potrzebującego pomocy pacjenta. Tymczasem wciąż nie ma akceptacji wojewody dla budowy w Wieliczce szpitala modułowego, o co zabiega burmistrz Artur Kozioł.
W Wieliczce powstanie jednoimienny szpital modułowy? Burmistrz złożył propozycję wojewodzie
BurmistrzWieliczki Artur Kozioł zwrócił się do wojewody z propozycją wybudowania szpitala modułowego dla chorych na COVID, który mógłby powstać już za 6 miesięcy.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka