W powiecie wielickim już kilkakrotnie miały miejsce zdarzenia, w których karetka nie dotarła na czas do potrzebującego pomocy pacjenta. Tymczasem wciąż nie ma akceptacji wojewody dla budowy w Wieliczce szpitala modułowego, o co zabiega burmistrz Artur Kozioł.
14 października około godziny 18:30, na ulicy Zabierzowskiej w Niepołomicach kierujący samochodem BMW potrącił starszego mężczyznę przechodzącego przez przejście dla pieszych i odjechał z miejsca zdarzenia. Akcję ratunkowa poszkodowanego podjęli strażacy OSP Gdów i OSP Niepołomice, na miejsc przybyła też policja. „Pierwsza karetka zjawiła się na miejscu po około 40 minutach od rozpoczęcia przez naszych strażaków resuscytacji – relacjonują strażacy w mediach społecznościowych. - Do działań zadysponowano również śmigłowiec LPR (…) mężczyzny niestety nie udało się uratować.” Pisaliśmy o tym tu:

Podobna sytuacja wydarzyła się 27 października. Chorego, którego stan nagle się pogorszył, do szpitala zabrał śmigłowiec LPR, bo... nie było wolnej karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Pisaliśmy o tym tu:

Jak wyjaśniła wyjaśnia Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego podobnie jak w całym kraju, również w Krakowie i okolicach sytuacja nie jest łatwa. - Odnotowujemy zarówno problem wydłużonego czasu oczekiwania karetek przed szpitalami na przyjęcie pacjentów, jak i wzrost liczby wezwań. Obydwie te sprawy powodują, że częściej niż zwykle w danym momencie brak jest wolnego zespołu - mówi rzecznik KPR. Karetki pogotowia ratunkowego coraz dłużej oczekują na przekazanie pacjenta covidowego do szpitala. W następnej kolejności pojazd musi zostać zdezynfekowany, a to sprawia, że niekiedy ambulanse są wyłączone z niesienia pomocy innym pacjentom przez kilkanaście godzin. W ostatnich tygodniach na pomoc chorym coraz częściej ruszają strażacy.
Do tragicznych sytuacji spowodowanych brakiem kartki w związku z epidemią koronawirusa doszło ostatnio również w Oświęcimiu i w Tarnowie. Brak na czas karetki kosztował życie dwóch osób. Pisaliśmy o tym tu:

i tu:

Odpowiedzią na podobne sytuacje i brak miejsc dla chorych na COVID jest inicjatywa burmistrza Wieliczki, Artura Kozioła aby w mieście wybudować szybko szpital modułowy.
"Powiat Wielicki jest jednym z trzech powiatów w województwie małopolskim, które nie mają swojego szpitala. Na terenie Miasta i Gminy Wieliczka zamieszkuje 59 000 ludzi a w Powiecie Wielickim ponad 129 000" - przypomina burmistrz i podkreśla, że podjęcie działań, o które prosi to warunek bezpieczeństwa mieszkańców.
"Mając na uwadze informacje o brakujących miejscach szpitalnych zwracam się do Pana Wojewody z propozycją wybudowania na terenie gminy Wieliczka modułowego szpitala jednoimiennego, który mógłby stać się filią jednego ze szpitali krakowskich" - napisał burmistrz Wieliczki. Zapewnił też, że utworzeniem takiego szpitala bardzo zainteresowane są też sąsiednie gminy.
Gdzie miałby powstać nowy szpital? - Pod uwagę brane są dwie lokalizację - wyjaśnia burmistrz - szpital jako rozbudowa ośrodka zdrowia i nowa lokalizacja - działka przy ul Narutowicza (tylko w mieście). Ma również gotową propozycję - ofertę od firmy na budowę szpitala modułowego. - Rozmowy na ten temat prowadzimy od kwietnia - dodaje. Pisaliśmy o tym tu:

W odpowiedzi na pismo burmistrza wojewoda Łukasz Kmita zwrócił się do włodarza Wieliczki o przedstawienie koncepcji budowy, wyposażenia i pozyskania personelu dla szpitala. Taka koncepcję już otrzymał. „W imieniu Gminy Wieliczka deklaruję możliwość wykorzystania na ten cel uzbrojonej działki w centrum miasta Wieliczki nr 500/19 i sąsiednie o powierzchni 0,53 ha przy ul. Narutowicza w Wieliczce. Działka jest dobrze skomunikowana i posiada łatwy dojazd zarówno dla mieszkańców gminy Wieliczka, jak i całego powiatu wielickiego.”
Koncepcja zakłada budowę budynku modułowego z przeznaczeniem na oddziały łóżkowe, gotowego „pod klucz” o powierzchni 1200 m2, gdzie można będzie ustawić 60 łóżek szpitalnych. Jak informuje Artur Kozioł w tym samym czasie możliwe będzie wyposażenie budynku szpitala przez firmę realizującą budowę lub inną firmę wyłonioną w formie zgodnej z obecnym prawodawstwem. Okres budowy budynku szpitala to około 6-7 miesięcy. Czas ten daje możliwości na pozyskanie personelu medycznego do obsługi pacjentów szpitala. „Panie Wojewodo, wobec tak trudnej epidemiologicznej sytuacji w kraju, proszę o pilne rozważenie realizacji budowy szpitala modułowego dla chorych na COVID-19 w Powiecie Wielickim, który nie posiada na swoim terenie szpitala” – apeluje burmistrz.
zobacz też:


