niedziela, 8 listopada 2020 19:12

Szpital w Wieliczce „to warunek bezpieczeństwa mieszkańców”

Autor Marzena Gitler
Szpital w Wieliczce „to warunek bezpieczeństwa mieszkańców”

W powiecie wielickim już kilkakrotnie miały miejsce zdarzenia, w których karetka nie dotarła na czas do potrzebującego pomocy pacjenta. Tymczasem wciąż nie ma akceptacji wojewody dla budowy w Wieliczce szpitala modułowego, o co zabiega burmistrz Artur Kozioł.

14 października około godziny 18:30, na ulicy Zabierzowskiej w Niepołomicach kierujący samochodem BMW potrącił starszego mężczyznę przechodzącego przez przejście dla pieszych i odjechał z miejsca zdarzenia. Akcję ratunkowa poszkodowanego podjęli strażacy OSP Gdów i OSP Niepołomice, na miejsc przybyła też policja. „Pierwsza karetka zjawiła się na miejscu po około 40 minutach od rozpoczęcia przez naszych strażaków resuscytacji – relacjonują strażacy w mediach społecznościowych. - Do działań zadysponowano również śmigłowiec LPR (…) mężczyzny niestety nie udało się uratować.” Pisaliśmy o tym tu:

Niepołomice. Spontaniczny pościg za sprawcą śmiertelnego wypadku
Do tragicznego wypadku doszło wczoraj wieczorem. Pościg za sprawcą podjął świadek zdarzenia - mieszkaniec gminy Niepołomice, który podróżował wraz z żoną.

Podobna sytuacja wydarzyła się 27 października. Chorego, którego stan nagle się pogorszył, do szpitala zabrał śmigłowiec LPR, bo... nie było wolnej karetki Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Pisaliśmy o tym tu:

Gdów. Zabrakło karetki dla chorego więc wysłano śmigłowiec LPR. Czy to normalne?
Do zdarzenia doszło 27 października. Chorego, którego stan nagle się pogorszył, do szpitala zabrał śmigłowiec LPR, bo... nie było wolnej karetki Krakowskiego Pogotowai Ratunkowego. Czy to normalna sytuacja?

Jak wyjaśniła wyjaśnia Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego podobnie jak w całym kraju, również w Krakowie i okolicach sytuacja nie jest łatwa. - Odnotowujemy zarówno problem wydłużonego czasu oczekiwania karetek przed szpitalami na przyjęcie pacjentów, jak i wzrost liczby wezwań. Obydwie te sprawy powodują, że częściej niż zwykle w danym momencie brak jest wolnego zespołu - mówi rzecznik KPR. Karetki pogotowia ratunkowego coraz dłużej oczekują na przekazanie pacjenta covidowego do szpitala. W następnej kolejności pojazd musi zostać zdezynfekowany, a to sprawia, że niekiedy ambulanse są wyłączone z niesienia pomocy innym pacjentom przez kilkanaście godzin. W ostatnich tygodniach na pomoc chorym coraz częściej ruszają strażacy.

Do tragicznych sytuacji spowodowanych brakiem kartki w związku z epidemią koronawirusa doszło ostatnio również w Oświęcimiu i w Tarnowie. Brak na czas karetki kosztował życie dwóch osób. Pisaliśmy o tym tu:

Oświęcim. Kobieta zmarła na ulicy. Nie było dla niej karetki…
Wczoraj w Oświęcimiu doszło do tragicznej sytuacji. 65-letnia kobieta zasłabła na ulicy. Okazało się, że nie ma dla niej wolnej karetki. Jej życia nie udało się uratować. Do sytuacji doszło na ulicy Czecha w Oświęcimiu. Kobiecie, która zasłabła, z pomocą od razu ruszyli przechodnie. Wezwane zostało…

i tu:

Tarnów: Nie żyje 76-latek. Nie było wolnej karetki - interweniowali strażacy
W regionie tarnowskim coraz częściej do osób potrzebujących pilnej pomocy medycznej wysyłani są strażacy. Wszystko za sprawą licznych wyjazdów karetek do tak zwanych covidowców. Wolnego ambulansu nie było dla potrzebującego pomocy 76-latka. Na pomoc ruszyli strażacy, jednak mężczyzny nie udało się u…

Odpowiedzią na podobne sytuacje i brak miejsc dla chorych na COVID jest inicjatywa burmistrza Wieliczki, Artura Kozioła aby w mieście wybudować szybko szpital modułowy.

"Powiat Wielicki jest jednym z trzech powiatów w województwie małopolskim, które nie mają swojego szpitala. Na terenie Miasta i Gminy Wieliczka zamieszkuje 59 000 ludzi a w Powiecie Wielickim ponad 129 000" - przypomina burmistrz i podkreśla, że podjęcie działań, o które prosi to warunek bezpieczeństwa mieszkańców.

"Mając na uwadze informacje o brakujących miejscach szpitalnych zwracam się do Pana Wojewody z propozycją wybudowania na terenie gminy Wieliczka modułowego szpitala jednoimiennego, który mógłby stać się filią jednego ze szpitali krakowskich" - napisał burmistrz Wieliczki. Zapewnił też, że utworzeniem takiego szpitala bardzo zainteresowane są też sąsiednie gminy.

Gdzie miałby powstać nowy szpital? - Pod uwagę brane są dwie lokalizację - wyjaśnia burmistrz - szpital jako rozbudowa ośrodka zdrowia i nowa lokalizacja - działka przy ul Narutowicza (tylko w mieście). Ma również gotową propozycję - ofertę od firmy na budowę szpitala modułowego. - Rozmowy na ten temat prowadzimy od kwietnia - dodaje. Pisaliśmy o tym tu:

W Wieliczce powstanie jednoimienny szpital modułowy? Burmistrz złożył propozycję wojewodzie
BurmistrzWieliczki Artur Kozioł zwrócił się do wojewody z propozycją wybudowania szpitala modułowego dla chorych na COVID, który mógłby powstać już za 6 miesięcy.

W odpowiedzi na pismo burmistrza wojewoda Łukasz Kmita zwrócił się do włodarza Wieliczki o przedstawienie koncepcji budowy, wyposażenia i pozyskania personelu dla szpitala. Taka koncepcję już otrzymał. „W imieniu Gminy Wieliczka deklaruję możliwość wykorzystania na ten cel uzbrojonej działki w centrum miasta Wieliczki nr 500/19 i sąsiednie o powierzchni 0,53 ha przy ul. Narutowicza w Wieliczce. Działka jest dobrze skomunikowana i posiada łatwy dojazd zarówno dla mieszkańców gminy Wieliczka, jak i całego powiatu wielickiego.”

Koncepcja zakłada budowę budynku modułowego z przeznaczeniem na oddziały łóżkowe, gotowego „pod klucz” o powierzchni 1200 m2, gdzie można będzie ustawić 60 łóżek szpitalnych. Jak informuje Artur Kozioł w tym samym czasie możliwe będzie wyposażenie budynku szpitala przez firmę realizującą budowę lub inną firmę wyłonioną w formie zgodnej z obecnym prawodawstwem. Okres budowy budynku szpitala to około 6-7 miesięcy. Czas ten daje możliwości na pozyskanie personelu medycznego do obsługi pacjentów szpitala. „Panie Wojewodo, wobec tak trudnej epidemiologicznej sytuacji w kraju, proszę o pilne rozważenie realizacji budowy szpitala modułowego dla chorych na COVID-19 w Powiecie Wielickim, który nie posiada na swoim terenie szpitala” – apeluje burmistrz.

zobacz też:

Wieliczka. Podsumowano zbiórkę na ratowanie zabytkowych nagrobków. Takiej kwoty jeszcze nigdy nie było!
Zamknięcie cmentarzy od 31.10 do 1.11 oprócz strat hodowców kwiatów oraz sprzedawców zniczów i kwiatów ma jeszcze jeden skutek. Postawiło w niezwykle trudnej sytuacji społeczne komitety ratujące zabytkowe nagrobki. Tak samo jest w Wieliczce. Ile wyniosła tegoroczna zbiórka?
Wieliczka. Apel samorządowców w sprawie koniecznych działań w obszarze ochrony zdrowia
Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł wraz ze Stowarzyszeniem Samorządy dla Polski Ruch Wspólna Polska apelują do rządu o wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią walkę z pandemią. O jakie zmiany chodzi?
11 miliardów dla mieszkańców gmin. Samorządowcy w Senacie złożyli projekty ustaw
Samorządowcy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Samorządy dla Polski zabiegają w Senacie o zwiększenie udziału gmin w podatku od osób fizycznych. - Dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast jest to dziś najważniejsza decyzja na którą oczekują - podkreśla burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
koronawirus najnowsze informacje

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka