„Burmistrz wraz z radnymi Rady Miejskiej podjęli decyzję o zakupie 40 tysięcy maseczek dla mieszkańców” – taką informację podano w czwartek na profilu Miasta i Gminy Wieliczka. Maseczki mają być wielokrotnego użytku i mają być rozdane bezpłatnie mieszkańcom po świętach. Do szycia maseczek i wspólpracy z samorządem gotowa jest już Kopalnia Soli Wieliczka.
Maseczki dla Wieliczan Burmistrz wraz z radnymi Rady Miejskiej podjęli decyzję o zakupie 40 tysięcy maseczek dla...
Gepostet von Miasto i Gmina Wieliczka am Donnerstag, 9. April 2020
W informacji nie ma szczegółów odnośnie jakości i ceny maseczek oraz dostawcy. Pod informacją rozgorzała dyskusja, dotycząca możliwości zakupu maseczek od lokalnej społeczności, która od kilku tygodni szyje maseczki dla okolicznych szpitali i instytucji.
Temat maseczek ochronnych jest gorący w ostatnich tygodniach, ponieważ wraz z epidemią i nagłym zapotrzebowaniem pojawiły się braki nie tylko w szpitalach, ale również w magazynach, a ceny znacząco wzrosły. Dlatego mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i wesprzeć służbę zdrowia oraz instytucje narażone na zakażenie koronawirusem.
Z informacji na Facebookowej grupie pod nazwą „Szyjemy maseczki dla całego Powiatu Wielickiego” wynika, iż w pierwszych 4 dniach działalności wolontariusze uszyli aż 2 200 maseczek! Grupa ma już 380 członków chętnych do szycia, dystrybucji lub zakupu materiałów. Wśród członków grupy jest m.in. Joanna Kordula, radna Rady Miejskiej oraz Anna Kowal z Janowic, znana wielu obywatelskich akcji charytatywnych, miedzy innymi dla Domu Dziecka w Pawlikowicach. Maseczki szyte przez mieszkańców są bawełniane, ręcznie robione z różnokolorowych materiałów. Po wypraniu nadają się do ponownego użytku.

Podobna grupa utworzyła się w Skawinie, gdzie mieszkańcy w ramach wolontariatu uszyli w ciągu trzech tygodni zrobili już 33 tysiące maseczek, szyjąc nawet kilka tysięcy dziennie.

Maseczki szyją również pracownicy Kopalni Soli w Wieliczce, która z racji sytuacji kryzysowej nie przyjmuje turystów, lecz jej pracownicy nie próżnują. W pierwszym tygodniu kwietnia uszyli 4 tysiące maseczek, a zarząd Kopalni publicznie zaoferował chęć współpracy i wsparcie dla burmistrza podczas epidemii.
Pomagamy dalej. Do tej pory nasi pracownicy uszyli ponad 4 tysiące maseczek i pokazali, że wspólnymi siłami można wiele...
Gepostet von Kopalnia Soli "Wieliczka" am Donnerstag, 9. April 2020
Zgodnie z nowym restrykcjami rządowymi, od przyszłego czwartku w Polsce obowiązywał będzie nakaz zakrywania ust i nosa. Choć niekoniecznie muszą być to maseczki medyczne, bo może to być nawet chusta lub szal, to jednak inicjatywa zapewnienia mieszkańcom maseczek wydaje się być zasadna. Równie zasadne wydaje się być pytanie, czy w dobie kryzysu nie lepiej wydawać pieniądze lokalnie, wspierając wielicką społeczność, zamiast dawać zarobić zewnętrznym firmom?
Z apelem do władz Wieliczki o rozważenie zakupu maseczek od mieszkańców zwrócił na łamach wielickiej grupy społecznościowej Bartłomiej Krzych, lokalny działacz społeczny. „Czy nie będzie tak, że to co możemy i produkujemy lokalnie, będziemy kupować z zewnątrz, i to przepłacając? Wiem, że niektórzy szyją 40 maseczek dziennie. Licząc po 5 zł, to jest 200 zł dziennie - chyba nikt by nie pogardził?” - pisze Krzych na grupie Wieliczanie i Wieliczka na Facebook.

Wiele wskazuje na to, iż dla władz gminy prostszym sposobem będzie znalezienie dostawcy i zamówienie gotowych maseczek, choć harmonogram i sposób dostawy nie jest jeszcze znany. Jeśli urząd chce zapewnić mieszkańcom maseczki przed wprowadzeniem nakazu, to zostało mu nie wiele czasu – i to w okresie świątecznym.
Z drugiej jednak strony, wygląda również na to, że społeczność lokalna, w tym Kopalnia Soli, jest już gotowa by produkować i dostarczać maseczki od zaraz. Nawet jeśli cena maseczek produkowanych przez Wieliczan byłaby wyższa – to pieniądze wydane w gminie częściowo wrócą do budżetu gminy. I pamiętajmy, że do tej pory mieszkańcy w kryzysowej sytuacji wyprodukowali tysiące maseczek nieodpłatnie, za co wypadałoby ich nie tylko docenić, ale i wynagrodzić.