wtorek, 17 października 2023 07:01

Szli poboczem w stronę Doliny Chochołowskiej. Na Podhalu zatrzymano 14 cudzoziemców

Autor Norbert Kwiatkowski
Szli poboczem w stronę Doliny Chochołowskiej. Na Podhalu zatrzymano 14 cudzoziemców

15 października, policjanci z Zakopanego zatrzymali 14 cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę ze Słowacji do Polski.

Co niezwykle istotne, nielegalni przybysze nie byli przewożeni w busie, ani żadnym innym pojeździe, lecz poruszali się pieszo drogą asfaltową prowadzącą do Doliny Chochołowskiej.

Policyjne ustalenia wykazały, że zatrzymani to obywatele Turcji pochodzenia kurdyjskiego, próbujący dostać się do Niemiec. W grupie było 5 dorosłych (2 kobiety i 3 mężczyzn) oraz 9 dzieci.

Po tak wyczerpującej drodze, cudzoziemców przewieziono do Placówki SG, gdzie została im udzielona niezbędna pomoc przedmedyczna, a dodatkowo otrzymali suche ubrania i posiłek. Ponadto dwie osoby udały się do szpitala, skąd po opatrzeniu wróciły do siedziby zakopiańskiej Placówki SG.

Żaden z zatrzymanych na Podhalu cudzoziemców nie posiadał prawa do legalnego pobytu w Polsce, tj. ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu na terytorium RP. Ponadto wszyscy nielegalnie przekroczyli granicę wbrew obowiązującym przepisom ze Słowacji do Polski.

Zatrzymani Kurdowie zadeklarowali chęć ubiegania się o ochronę międzynarodową w Polsce i złożyli stosowne wnioski. Do czasu ich rozpatrzenia, przebywać oni będą w ośrodkach dla cudzoziemców.

Foto: małopolskapolicja.gov.pl

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka