wtorek, 8 czerwca 2021 11:43

Wiercenie w betonie - czy da się szybko i łatwo?

Autor Artykuł sponsorowany
Wiercenie w betonie - czy da się szybko i łatwo?

Przyzwyczailiśmy się do wszechobecnego betonu. Stał się podstawowym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Jednak staje się on niewdzięczny podczas obróbki. Wiercenie w betonie może jednak być łatwiejsze i bardziej efektywne. Sprawdź, jak to zrobić!

Beton obecny jest wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Branża budowlana jest jego głównym beneficjentem. Z betonu powstają konstrukcje architektoniczne, z których korzystamy przez długie lata. Materiał ten jest bardzo wytrzymały. Negatywne warunki atmosferyczne mu niestraszne. Podobnie, jak czynniki mechaniczne. Z drugiej strony, jest to jednak pewna wada. Uwidacznia się ona wtedy, kiedy zaistnieje konieczność wykonania otworów. Wiercenie w betonie standardowymi narzędziami lub z wykorzystaniem dotychczasowych technologii, nie przynosi oczekiwanego skutku. Dlatego też porzuca się te rozwiązania na rzecz techniki diamentowej.

Technika diamentowa - co to takiego?

Jeden z filmów o przygodach Jamesa Bonda nosił tytuł „Diamenty są wieczne”. Co prawda nie chodziło w nim o żadne starcie z betonowymi konstrukcjami, ale w nazwie zawarta jest bardzo dobrze myśl przewodnia. Diamenty są bowiem najtwardszymi minerałami, jakie występują na naszej planecie. Ich niezniszczalność wykorzystuje się do pracy z betonem. Technika diamentowa to sposób pokrywania narzędzi pyłem pochodzącym z tego twardego minerału.

Wiercenie w betonie techniką diamentową

Sprzęt wykorzystywany do wiercenia w betonie techniką diamentową jest bardzo wydajny, a przede wszystkim precyzyjny. Jeśli chcemy wykonać dokładne otwory o konkretnej średnicy i głębokości, nie ma lepszego sposobu. Służą do tego specjalne wiertła, charakteryzujące się wyglądem zbliżonym do otwornic. W trakcie ich pracy nie powstają żadne drgania, które mogłyby być przenoszone na pozostałą konstrukcję. Wyeliminowane zostało więc ryzyko powstawania uszkodzeń, co wpłynęło na zwiększenie poziomu jakości wykonywanej pracy.

Obracające się szybko wiertło jest chłodzone przy użyciu wody. Ma ona ogromne znaczenie dla zachowania ciągłości pracy, a także bezpieczeństwa osób ją wykonujących lub znajdujących się w pobliżu. Woda zapobiega rozprzestrzenianiu się pyłu kamionkowego, który może być groźny dla zdrowia.

Podczas wiercenia w betonie techniką diamentową nie powstaje także nadmierny hałas. To istotne dla komfortu pracy osób wykonujących takie zlecenie. Brak drgań i hałasu pozwala na wykonywanie otworów nawet wtedy, kiedy w budynku są inni ludzie. Wszystko przebiega cicho, nie zakłócając spokoju i nie wywołując konieczności całkowitego zamknięcia terenu prac.

Podsumowanie

Jak widać, beton, mimo iż jest bardzo twardy, pozwala na wykonanie otworów szybko i łatwo przy wykorzystaniu techniki diamentowej. To sposób, w którym wykorzystuje się narzędzia pokryte niezniszczalnym minerałem. Wiercenie w betonie może być zatem precyzyjne, ciche i bardzo wydajne, w porównaniu do dotychczas stosowanych metod.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka