sobota, 12 lutego 2022 15:00

Wirus zaatakował małe dzieci na Podhalu. Ogromny wzrost zakażeń

Autor Katarzyna Jamróz
Wirus zaatakował małe dzieci na Podhalu. Ogromny wzrost zakażeń

Bostonka to choroba zakaźna, która dotyka głównie kilkuletnie dzieci. Sanepid z Zakopanego i Nowego Targu codziennie informuje o kilkudziesięciu nowych zakażeniach.

Choroba bostońska (zwana też bostonką lub enterowirusowym pęcherzykowym zapaleniem jamy ustnej z wypryskiem) to choroba dłoni, stóp i jamy ustnej. Jest zakaźna, wywoływana przez wirusy z grupy Coxsackie należące do występujących powszechnie enterowirusów.

Bostonka – jak można się zarazić?

Bostonka to choroba, która najczęściej dotyka dzieci w wieku od 2 do 10 lat, ale może uaktywnić się również u dorosłych. Wirus rozprzestrzenia się poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub z jej wydzielinami czy wydalinami. Z tego też powodu bostonka jest określana jako choroba brudnych rąk. Wirus może rozprzestrzeniać się również drogą kropelkową (poprzez kichanie, kaszel lub ślinę). Do zakażenia dochodzi także poprzez kontakt z przedmiotami i powierzchniami, które wcześniej uległy skażeniu przez osobę zakażoną lub chorą. Źródłem infekcji może być również skażona fekaliami woda bądź pożywienie, w lecie – baseny i kąpieliska. Zaraźliwość jest bardzo duża, szczególnie wysoka wśród dzieci przebywających w zbiorowiskach.

Choroba bostońska - jakie są jej objawy?

Okres wylęgania choroby trwa od 3 do 5 dni. Objawy bostonki pojawiają się zazwyczaj do około 5 dni od momentu zakażenia. Występuje głównie: gorączka, brak apetytu, osłabienie, ból gardła, owrzodzenia na języku; dziąsłach lub wewnętrznych powierzchniach policzków, wysypka bądź pęcherzyki na skórze dłoni oraz stóp (czasem również na pośladkach). Pęcherzyki mogą przekształcać się w pęcherze, a na błonach śluzowych tworzyć owrzodzenia. Czas trwania objawów wynosi zazwyczaj do około 7 dni.

Zakażenie może być również bezobjawowe lub skąpoobjawowe. Mimo to, osoba zakażona może być źródłem zakażenia dla innych. Osoba, która jest chora na bostonkę, jest zakaźna dla innych osób przez cały tydzień trwania choroby. Rzadko jej przebieg jest ciężki, powikłany zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu lub porażeniami. Powikłaniem po zakażeniu wirusami Coxsackie może być również cukrzyca I typu oraz zapalenie mięśnia sercowego.

Leczenie bostonki

Choroba nie ma leczenia przyczynowego, jedynie objawowe. Nie ma szczepionki przeciwko wirusowi wywołującemu chorobę dłoni, stóp i ust. Ważne jest by odkażać pęcherzyki barwnikami antyseptycznymi (można do tego użyć pudru wysuszającego lub fioletu gancjanowego). Gdy u dziecka występuje gorączka, wystarczy podać paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Jeżeli u chorego bostonka ma ciężki przebieg, konieczna jest konsultacja z lekarzem i dobranie odpowiedniego sposobu leczenia.

Choroba bostońska - działania profilaktyczne

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu jest przestrzeganie zasad higieny osobistej, szczególnie mycie rąk przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu, po zmianie pieluszki, itp. Unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi (np. przytulania, całowania, używania wspólnych naczyń itp.) oraz częste czyszczenie i dezynfekowanie skażonych powierzchni (np. blaty szafek, stolików, poręcze krzeseł itp.).

Inf.: GIS

Fot.: Ilustracyjne

Choroba bostońska najczęściej dotyka dzieci, ale może uaktywnić się również u dorosłych.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka