środa, 12 sierpnia 2020 13:29

Władze gmin apelują o rozwagę. Jak wygląda sytuacja w powiecie krakowskim?

Autor Aleksandra Tokarz
Władze gmin apelują o rozwagę. Jak wygląda sytuacja w powiecie krakowskim?

Z każdym dniem zwiększa się liczba zakażonych koronawirusem w powiecie krakowskim. Nie jest to jednak wzrost gwałtowny, Mimo tego władze poszczególnych gmin powiatu krakowskiego apelują do mieszkańców o rozwagę i ostrożność.

Na terenie gminy Skawina, od początku pandemii zachorowało 25 osób. Na kwarantannie jest 87. Obecnie, aktywnie chorych w Skawinie jest 14 osób. Większość przypadków zakażenia pochodzi z jednego źródła.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym na stronie Urzędu Miasta w Skawinie 9 przypadków zapoczątkowanych było tym samym źródłem zarażenia - spotkaniem rodzinnym. Zdecydowana większość chorujących przebywa obecnie w izolacji domowej.

Nie ma informacji na temat pozostałych 5 przypadków. Miejscami, w których może jednak pojawić się prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem jest sklep, plac targowy, plac zabaw, transport zbiorowy i wiele innych, w których nie są przestrzegane zalecenia służb sanitarnych.

Władze zalecają, by w miarę możliwości powstrzymać się od wydarzeń, w których bierze udział większa ilość osób oraz proszą o rozwagę i odpowiedzialność, jak i ostrożność podczas spędzania zaplanowanych urlopów wypoczynkowych.

Pamiętajcie, że problem pandemii dotyczy nas wszystkich. Najbardziej narażone na powikłania są osoby starsze i schorowane. Zachowajcie najwyższą ostrożność, przestrzegajcie zasad bezpieczeństwa i załóżcie, że osoba zarażona koronawirusem może przebywać blisko Was. - apeluje Urząd Miasta w Skawinie.

W Gminie Skawina niebezpiecznie było w momencie, gdy zakażenie wykryto w tamtejszym oddziale firmy kurierskiej.

Skawina: Pracownicy firmy kurierskiej zakażeni koronawirusem
Zakażenie koronawirusem potwierdzono u dwóch osób z oddziału DPD w Skawinie. Oba przypadki pojawiły się w firmie tydzień temu. Biuro Prasowe DPD Polska potwierdza, iż w ubiegłym tygodniu wykryto dwa przypadki koronawirusa w oddziale firmy w Skawinie. Według zapewnień, zakażeni tuż po stwierdzeniu z…

W Zielonkach, w celu minimalizacji zagrożenia koronawirusem, wprowadzono zasady bezpieczeństwa w Urzędzie Gminy. W przypadku konieczności osobistej wizyty w Urzędzie władze proszą o  wcześniejsze telefoniczne umówienie terminu z właściwym pracownikiem, aby uniknąć zgromadzenia większej liczby osób.
Wejście do Urzędu Gminy Zielonki jest możliwe tylko i wyłącznie w maseczce zasłaniającej usta i nos. Po wejściu do budynku obowiązkowo należy zdezynfekować ręce.

Od początku pandemii w Zielonkach zachorowało 12 osób, 59 jest na kwarantannie.

Burmistrz Gminy Krzeszowice zaapelował do sprzedających i kupujących w sklepach i na targowiskach na terenie gminy. Poprosił o ograniczenie czasu spędzanego na zakupach do minimum, a także o noszenie maseczek. Włodarz miasta poinformował również, że Urząd Miejski w Krzeszowicach przyjmuje mieszkańców cały czas, ale osobiste wizyty w Urzędzie powinny być ograniczone do minimum. Chęć bezpośredniej wizyty powinna być uprzednio zgłoszona telefonicznie.

Jednocześnie o ograniczeniach poinformowało Krzeszowickie Centrum Zdrowia. Placówka udziela wszelkich świadczeń w ramach teleporad. Do odwołania zawieszone zostało udzielanie świadczeń w poradni leczenia bólu, diabetologicznej i dermatologicznej.

W Gminie Krzeszowice liczba zakażonych koronawirusem wynosi 5 osób. 47 przebywa na kwarantannie.

W związku z faktem, że pandemia znów się rozszerza, zmienione zostały zasady dostępu do budynku Urzędu Gminy Michałowice.

-Co dzień rośnie liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Jednocześnie zauważamy, że do budynku Urzędu przychodzi coraz więcej klientów, którzy nie przestrzegają zasad higienicznych: nie zakładają maseczek lub ściągają je w pokojach, nie dezynfekują rąk, przychodzą z dziećmi lub osobami towarzyszącymi. - informuje Urząd.

Przy wejściu głównym umiejscowiony jest domofon. Każdy wchodzący będzie poproszony o przekazanie celu wizyty w urzędzie. Przed wejściem należy założyć maseczkę w sposób zakrywający usta i nos, a po wejściu zdezynfekować ręce. Obsługa klientów będzie prowadzona tylko na parterze. Przy każdym stanowisku będzie obsługiwana jedna osoba, co oznacza, że naraz w urzędzie będzie mogło przebywać maksymalnie 4 klientów. Przed budynek urzędu wróci również wrzutnia na dokumenty, dla osób, które nie mają potrzeby wchodzić do budynku.

W Gminie Michałowice potwierdzono do tej pory 3 przypadki zakażenia. 19 osób jest na kwarantannie.

Najlepiej sytuacja wygląda w Gminie Sułoszowa, gdzie nie potwierdzono do tej pory żadnego przypadku zakażenia, a kwarantanną objętych jest 8 osób.

Aktualna sytuacja epidemiczna na terenie powiatu krakowskiego:

foto Gmina Michałowice

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje