czwartek, 17 października 2019 15:02

Wolbrom. Ten koncert zachwycił wszystkich

Autor Marzena Gitler
Wolbrom. Ten koncert zachwycił wszystkich

Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” 12 października w Domu Kultury w Wolbromiu zaprezentował widowisko wyjątkowe i wzruszające. To już drugi podsumowujący 40-lecie działalności zespołu występ, a ostatni widzowie zobaczą w grudniu.

Świętowanie jubileuszu rozpoczęło się 4 maja br. Wtedy wojewoda Piotr Ćwik na ręce kierowniczki zespołu Agnieski Gołembiowskiej-Karoń przekazał przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla „Wolbromiaków” Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zespół Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” powstał w 1979 roku przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej działającym przy Miejskim Ośrodku Kultury w Wolbromiu. Od 1990 roku patronat nad zespołem przejął Miejski Ośrodek Kultury. Inicjatorką i pierwszą kierowniczką zespołu jest Barbara Motowidlak, pierwszy choreografem - Konrad Kowalczyk. Do zaangażowanych w sukces „Wolbromiaków” należy też Tadeusz Mąka - wspierający grupę muzycznie, Bogusław Gwiazda - dobry duch artystyczny zespołu oraz Władysław Augustowski – były naczelnik gminy Wolbrom.

Przez czterdzieści lat przez zespół „przewinęło się” blisko tysiąc osób. Zespół nie tylko kultywował rodzima kulturę, ale stał ambasadorem Polski, gminy Wolbrom i Domu Kultury na scenach krajowych oraz zagranicznych. Występował na międzynarodowych festiwalach na Ukrainie, Węgrzech, w Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Turcji, Niemczech, Macedonii, Rumunii, Grecji, Bułgarii i we Włoszech.

Podczas sobotniego koncertu na scenie wystąpiło łącznie 160 osób – aktualni i byli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy” w wieku od ośmiu do 58 lat.

Zespół zaprezentował program różnorodny i dynamiczny: polskie tańce narodowe w strojach szlacheckich i regionalne – krakowskie, rzeszowskie, opoczyńskie, lubelskie i śląskie. Polski folklor przeplatał się z folklorem innych narodów. Wyjątkowy, multimedialny spektakl muzyczno-taneczny pt. „Słowiański ogień”, przeniósł widzów w tajemniczy świat kultury słowiańskiej.

Zwieńczeniem występu były tańce z baletu „Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego. Taniec chiński z wachlarzami, taniec orientalny, polka i marsz oraz taniec rosyjski nadały znanej muzyce folkowy klimat.

Koncert poprowadziła Agnieszka Gołembiowska-Karoń, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Wolbromiacy”, jego choreograf, instruktor tańca i śpiewu, kostiumograf, aranżer muzyki, scenarzysta i reżyser wszystkich koncertów.
Widzowie, którzy wypełnili salę nagrodzili artystów owacją na stojąco.

Za brawa "Wolbromiacy" podziękowali widzom na swoim fanpejdżu na Facebooku. "Dziękujemy Wam, Kochana Publiczności, że byliście z nami, to dla nas bardzo ważne. Mamy nadzieję, że dobrze czuliście się w naszym towarzystwie i nie żałujecie ani jednej minuty spędzonej z nami w ten długi, sobotni wieczór. Z całego serca dziękujemy." - napisali.

Wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji uczcić czterdziestolecia „Wolbromiaków” mogą to uczynić na ostatnim jubileuszowym koncercie, który zaplanowano w Domu Kultury w Wolbromiu 14 grudnia o godz. 16.00.

na podstawie UM w Wolbromiu opr. Marzena Gitler, foto: UM w Wolbromiu

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje