czwartek, 11 stycznia 2024 11:28

Barierki ponownie przed Sejmem: politycy nie ukrywają oburzenia

Autor Małgorzata Gietner-Woszczyna
Barierki ponownie przed Sejmem:  politycy nie ukrywają oburzenia

Wczoraj pod Sejmem RP ponownie pojawiły się barierki, wywołując falę komentarzy i spekulacji politycznych. Ten ruch nastąpił w odpowiedzi na planowaną demonstrację Prawa i Sprawiedliwości (PiS) i stał się tematem gorącej debaty między politykami a społeczeństwem.

Usunięcie barierek spod Sejmu w grudniu ubiegłego roku było symbolicznym gestem nowego marszałka Sejmu, Szymona Hołowni, mającym podkreślić otwartość i dostępność polskiego parlamentu dla obywateli. Wypowiedź Hołowni, zapowiadająca zniknięcie "szpecących Sejm policyjnych barierek", była odbierana jako ważny krok ku przełamywaniu barier między polityką a społeczeństwem.

Marsz Wolnych Polaków

Zaplanowany na dzisiaj (11 stycznia) Marsz Wolnych Polaków, organizowany przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS), zgromadzi prawdopodobnie tysiące uczestników w centrum Warszawy. Demonstracja ma być m.in. odpowiedzią na niedawne zatrzymania kluczowych polityków tej partii, w tym Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Manifestacja rozpocznie się o godzinie 16:00 pod Sejmem.
Choć organizatorzy marszu podkreślają, że będzie to pokojowy protest mający na celu wyrażenie niezadowolenia z działań obecnej władzy oraz obronę demokratycznych wartości, właśnie z tego powodu podjęto decyzję o ponownym ustawieniu barierek. Jak informuje rzeczniczka marszałka, Katarzyna Karpa-Świderek, głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno demonstrantom, jak i funkcjonariuszom. Zabezpieczenia mają być zdemontowane po zakończeniu protestu.

Szum wokół barierek

Powrót barierek wywołał krytyczne komentarze ze strony posłów PiS, którzy zarzucają marszałkowi Sejmu niespójność i zmianę zdania. Z kolei rzeczniczka Hołowni podkreśla, że decyzja o ponownym ustawieniu barierek jest spowodowana wyłącznie względami bezpieczeństwa. Dziennikarz portalu Gazeta.pl, Patryk Strzałkowski, zauważył, że krytyka tej decyzji przez polityków PiS może być postrzegana jako przejaw hipokryzji.

Barierki szybciej znikną, niż się pojawiły

Szef Kancelarii Sejmu poinformował opinie publiczną, że ustawione barierki przed Sejmem są środkiem tymczasowym, zaplanowanym wyłącznie na dzień dzisiejszy, ze względu na organizowany protest. Zapewniał, że zaraz po zakończeniu demonstracji, barierki zostaną usunięte.

Fot. X

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka