piątek, 10 grudnia 2021 12:41

Wstęp na przedświąteczne zakupy tylko z… opaską na ręce? Najnowsze rozwiązanie oznaczenia zaszczepionych i ozdrowieńców

Autor Mirosław Haładyj
Wstęp na przedświąteczne zakupy tylko z… opaską na ręce? Najnowsze rozwiązanie oznaczenia zaszczepionych i ozdrowieńców

W związku z trudnościami z kontrolą osób zaszczepionych i ozdrowieńców Niemcy domagają się wprowadzenia dostępu do niektórych obiektów dla osób posiadających specjalne „opaski na rękę”.

W Niemczech, zgodnie z zasadą 3G (geimpft — zaszczepiony, genesen — ozdrowiony, getestet — przetestowany), dostęp do wielu miejsc mają wyłącznie osoby zaszczepione, ozdrowieńcy i ci z negatywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS CoV-2.

W związku z niesłabnącą falą epidemii koronawirusa, Niemcy zdecydowali, że do niektórych miejsc mogą wchodzić tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy (zasada 2G). Są też takie, w których mogą przebywać jedynie zaszczepieni (tzw. 1G).

Niektórzy niemieccy sprzedawcy detaliczni proponują wprowadzenie dla zaszczepionych i ozdrowieńców… opasek na rękę. Takie oznaczenie ma pomóc w usunięciu trudności z weryfikacją zasady 2G. W ciągu dnia klient przechodziłby kontrolę tylko raz, a po niej mógłby robić zakupy we wszystkich sklepach. Oczywiście tylko przez jeden dzień.

Stefan Genth pełniący funkcję dyrektora generalnego Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego uważa, że bezpieczne zakupy gwarantują jedynie maseczki i trzymanie się zasad sanitarnych. Pomimo tego optuje za wprowadzeniem „opasek na rękę”.

Byłaby to wielka ulga dla handlu

– powiedział cytowany przez portal szczecinskie24.pl Genth i dodał:

Sprawdzanie każdego klienta w każdym sklepie wymaga znacznego wysiłku i prowadzi do tworzenia kolejek przed drzwiami sklepów. Dlatego z punktu widzenia handlu dobrze byłoby rozszerzyć rozwiązanie w postaci opaski na rękę obowiązujące w niektórych krajach związkowych na całe terytorium federalne.

Inf.: szczecinskie24.pl

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje