poniedziałek, 7 czerwca 2021 09:15

Wszystko czego warto dowiedzieć się o kryptowalutach

Autor Artykuł sponsorowany
Wszystko czego warto dowiedzieć się o kryptowalutach

Kryptowaluty to temat, który w ostatnich latach budzi duże zainteresowanie. Wiele osób uważa nawet, że ta zdecentralizowana waluta w najbliższych latach może spowodować bardzo duże zamieszanie w rozproszonych systemach księgowych. Czym są kryptowaluty i co warto o nich wiedzieć?

Czym jest kryptowaluta?

Najprostszym określeniem kryptowaluty jest wirtualna waluta, czyli taka, która nie posiada swojego fizycznego odpowiednika. Pomimo tego, w wielu przypadkach może być traktowana jako środek płatniczy za wybrane dobra czy usługi. Wirtualne pieniądze mają swoją wartość, z którą można się zapoznać na wiele sposobów - najszybszym i najskuteczniejszym jest kalkulator walut.
Niemal wszystkie kryptowaluty jakie są obecnie wykorzystywane działa na podobnej zasadzie. Ich podstawą jest łańcuch bloków (blockchaine) będący zdecentralizowanym systemem, zawierającym publiczne dane o transakcjach wykonywanych z wykorzystaniem danej kryptowaluty. Za jego aktualizacje odpowiada wiele osób, które za przeprowadzone obliczenia otrzymują nagrodę w postaci jednostki kryptowaluty bądź jej odpowiedniej części.
W przypadku kryptowalut zarówno do zapisywania jak i weryfikowania wszystkich prowadzonych transakcji wykorzystuje się technologię kryptografii. Technologia bazuje na niezwykle skomplikowanych obliczeniach, przez co wszystkie informacje są szyfrowane, co daje duże bezpieczeństwo przebiegu transakcji.
Wszystkie transakcje kryptowalutowe odbywają się bezpośrednio pomiędzy stronami.

Kalkulator kryptowalut

Kalkulator kryptowalut to narzędzie, przy pomocy którego można w szybki i łatwy sposób dokonać konwersji pomiędzy poszczególnymi walutami (najczęściej jest to polski złoty, euro, dolar amerykański, frank szwajcarski oraz funt szterling) a kryptowalutą (najczęściej jest to Bitcoin, Ethereum, Lisk, Litecoin)
Korzystanie z takiego kalkulatora jest naprawdę bardzo proste. Wystarczy wybrać kryptowalutę i jej wartość, następnie zaznaczyć walutę, na jaką ma zostać wymieniona. Wynik zostanie wyświetlony zaledwie po kilku sekundach. Kalkulatory kryptowalut działają wyłącznie w oparciu o aktualne kursy, dzięki czemu uzyskiwane w ten sposób wyniki są jak najbardziej rzetelne. Na stronie https://e-kursy-walut.pl/kalkulator-walut/ dostepny jest aktualny wygodny kalkulator kryptowalut.

Decentralizacja kryptowaluty

Decentralizacja to jedna z najistotniejszych cech kryptowalut. W praktyce oznacza to, że wirtualna waluta w żaden sposób nie będzie zależna od żadnego organu centralnego, który nie ma żadnego wpływu zarówno na jej emisję jak i wartość.
W przypadku decentralizacji kryptowaluty wszystkie przeprowadzane transakcje są weryfikowane jednocześnie przez wielu użytkowników, co stanowi gwarancję prawidłowego i niczym niezakłóconego działania systemu. Taki system ma jednak jedną znaczącą wadę. Ze względu na uczestnictwo w transakcjach tak wielu osób bardzo często zdarza się, że ich realizacja może trwać nawet kilkadziesiąt minut.

Czego nie wiemy o kryptowalutach?

Choć temat kryptowalut pojawia się bardzo często, to jednak nie każdy zdążył na tyle dobrze poznać wirtualną walutę, aby dowiedzieć się o niej absolutnie wszystkiego. Oto kilka być może zaskakujących faktów dotyczących kryptowalut.
1. Autorami kryptowalut są informatycy, którzy tworzą je informatycy w specjalnych programach rozwiązujących nawet najbardziej skomplikowane problemy matematyczne.
2. Ze względu na brak fizycznego odpowiednika kryptowaluta może być przechowywana wyłączne w specjalnych wirtualnych portfelach.
3. Kryptowaluty zyskały sobie tak dużą popularność, że wiele dużych światowych banków zaczęło rozważać zaoferowanie swoim klientom usług powierniczych dotyczących kryptowalut.
4. Bitcoin to najpopularniejsza kryptowaluta znana na całym świecie. Pierwszym miejscem, w którym można było dokonać jej wymiany był internetowy kantor bitcoinmarket.com (działa od 15 stycznia 2010 roku).
5. Obecnie koszt zakupu bitcoina wynosi około 50 000 dolarów. Co ciekawe, w dniu otwarcia bitcoinmarket.com cena jego zakupu wynosiła zaledwie 0,003 dolara.
6. Bitcoin jako kryptowaluta pojawił się po raz pierwszy w 2009 roku. Jego autorem był Japończyk Satoshi Nakamoto.
7. Obecnie liderem w tworzeniu wirtualnej waluty są Chiny. Szacuje się, że z tego kraju pochodzi nawet 66% ogólnej masy wydobywczej kryptowaluty.
8. Choć kryptowaluty są legalne, to jednak są miejsca, co prawda nieliczne na świecie, w których korzystanie z nich zgodnie z prawem jest zabronione. Obrót wirtualną walutą nie jest możliwy przede wszystkim w Boliwii, Boliwii, Afganistanie, Bangladeszu, Macedonii, Maroku, Egipcie, Pakistanie, Algierii, Arabii Saudyjskiej i Wietnamie.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje