poniedziałek, 12 lipca 2021 10:42

Wszywka alkoholowa Esperal Kraków – konieczność, czy wybór?

Autor Artykuł sponsorowany
Wszywka alkoholowa Esperal Kraków – konieczność, czy wybór?

W dzisiejszych czasach ilość problemów i sytuacji stresujących może spowodować gwałtowny spadek samopoczucia psychicznego oraz samooceny. Osoby mniej odporne psychicznie będą wykazywać brak umiejętności konstruktywnego radzenia sobie w trudnych chwilach, wybierając inne, ich zdaniem łatwiejsze sposoby, takie jak np. uciekanie przez problemem popijając alkohol.

Oczywiście nie każdy zareaguje na stres alkoholem, a samo nadużywanie napojów procentowych może mieć różne podłoże. Warto zadać sobie pytanie, kiedy alkohol jest jeszcze kontrolowany przez daną osobę, a kiedy to napoje wyskokowe decydują o sposobie zachowania i myślenia konkretnej jednostki?

Nadużywanie alkoholu – „dobre złego początki”

Wszystko jest dla ludzi – alkohol też. Nie ma nic złego w wypiciu drinka lub lampki wina przy znajomych podczas spotkań towarzyskich. Jak we wszystkim należy znać umiar. Jeżeli dana osoba zaczyna upijać się, sięgać po alkohol w samotności, wzrasta mu tolerancja alkoholowa, a jej myśli skupiają się jedynie na pozyskiwaniu i spożywaniu kolejnych dawek napojów procentowych, powinna się zapalić czerwona lampka ostrzegawcza, zarówno u danej osoby, jak i u jej bliskich. Przyjemność, jaką niosą ze sobą procenty, chwile ukojenia, odprężenia i relaksu zaczynają przekształcać się w nałóg alkoholowy, którego konsekwencją jest uzależnienie i choroba alkoholowa.

Esperal jako jedna z form pomocy wychodzenia z uzależnienia

Jedną z możliwości pomocy w wychodzeniu z uzależnienia jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal. Jest to wyrób medyczny w postaci jałowej tabletki, który umieszcza się pod skórą Pacjenta podczas zabiegu chirurgicznego. Uwalnia on substancję aktywną o nazwie Disulfiram, który zaburza pracę enzymów wątrobowych, odpowiedzialnych za trawienie alkoholu. W ten sposób w ciele człowieka dochodzi do nagromadzenia toksycznego aldehydu octowego, który nie może zostać zneutralizowany do postaci kwasu octowego wydalanego z organizmu. Konsekwencją takiego działania jest wywołanie reakcji disulfiramowej, która stanowi swojego rodzaju odpowiedź organizmu na znajdujące się toksyny w ciele człowieka. Pacjent ze wszywką zaczyna odczuwać takie objawy jak: biegunkę, wymioty, nudności, silny ból głowy oraz uczucie pulsowania w niej, nadpotliwość, tachykardię, stany lękowe, problemy z oddychaniem, duszności, rozszerzanie naczyń krwionośnych (zaczerwienienie skóry twarzy), skoki ciśnienia tętniczego, drgawki i drżenia mięśniowe. Jak widać, wszywka alkoholowa połączona ze spożyciem alkoholu daje podobne objawy jak zatrucie alkoholowe, potocznie zwane kacem, jednak jest ono znacznie bardziej dokuczliwe. Wspomniane objawy utrzymują się kilkanaście godzin, a pojawiają się już chwilę od momentu rozpoczęcia spożycia.

Esperal – reprezentant farmakologicznego leczenia awersyjnego

Powtarzane reakcje disulfiramowe, a nawet sama świadomość konsekwencji łączenia etanolu z Esperalem powoduje w umyśle alkoholika zamianę pozytywnych skojarzeń z napojami procentowymi (takimi jak „relaks, odprężenie, ukojenie nerwów, dodanie odwagi”) na skojarzenia negatywne – związane z bólem, nieprzyjemnymi objawami, a także kilkugodzinnym ogólnym złym samopoczuciem i spadkiem kondycji. Tym samym alkoholik zaczyna unikać alkoholu. Skoro tak pożądany wcześniej trunek powoduje ból, a może nawet doprowadzić do śmierci, zawału i trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych, alkoholik wytwarza u siebie awersją alkoholową, czyli niechęć do jego spożywania.

Warto zadać sobie pytanie, czy wspomniana awersja jest trwała. Odpowiedź brzmi: i tak, i nie. Wszystko zależy od samego Pacjenta i jego cech osobowych. Jeżeli taki alkoholik będzie wykazywać się odpowiednią motywacją do zmian, a także wesprze działanie wszywki innymi metodami leczniczo-terapeutycznymi, takimi jak odtruwanie, spotkania w grupach AA i psychoterapią, ma duże szanse na wyjście z nałogu. Jednak w przypadku niskiej motywacji wiele alkoholików odlicza czas do dezaktywacji wszywki, a nawet wracają do gabinetów chirurgicznych z żądaniem usunięcia wszywki.

Konieczność, czy wybór?

Czas działania wszywki zależny jest od różnych czynników, jednak w większości przypadków jest ona aktywna od 8 do 12 miesięcy, gdzie Pacjent ma możliwość podjęcia pracy nad sobą. Po tym czasie zabieg można powtórzyć lub spróbować żyć bez wszywki. Należy pamiętać jednak, że poddanie się chirurgicznej ingerencji musi być dobrowolne – nie można odgórnie (przymusowo) skierować danej osoby na leczenie z użyciem Esperalu. Wstępnie, Pacjent podczas konsultacji medycznej, gdzie diagnozuje się istnienie przeciwwskazań do zabiegu, określa dawkę lęku, podpisuje także stosowne dokumenty, takie jak zgoda na zabieg, a także znajomość i świadomość konsekwencji złamania abstynencji.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Po konsultacji medycznej lekarz podaje Pacjentowi znieczulenie miejscowe. Następnie za pomocą sterylnych narzędzi rozcina niewielki fragment skóry i głęboko, w okolicę podpowięzi umieszcza indywidualnie dobraną dawkę Esperalu. Następnie powstała rana jest zaszywana szwami. Zabieg kończy się przyłożeniem opatrunku, który należy regularnie zmieniać, a także Pacjent otrzymuje antybiotyki mające na celu zminimalizowanie ryzyka powstania infekcji. Przed wyjściem z gabinetu lekarz wręcza danej osobie zaświadczenie o odbyciu zabiegu z zastosowaniem oryginalnego leku.

Wszywka alkoholowa – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim Pacjent musi być świadomym, iż na zabieg należy przyjść całkowicie trzeźwym, zachowując minimum 48 godzinną abstynencję. Jeżeli nie jest to możliwe, warto odbyć procedurę odtrucia alkoholowego. Esperal nie zostanie także podany w momencie posiadania nadwrażliwości na jakikolwiek składnik leku, a także chorując przewlekle na poszczególne choroby (szczególnie sercowo-krążeniowo-naczyniowe, a także choroby psychiczne).

Należy także mieć na uwadze, że chirurgiczny zabieg zaszycia alkoholowego nie jest refundowany przez NFZ – tym samym Pacjent chcąc skorzystać z tej formy terapii musi udać się do prywatnego gabinetu chirurgicznego, wybierając profesjonalną placówkę z dobrymi opiniami. Na terenie Krakowa tego typu placówką jest https://esperalkrakow.com/.  Niestety prywatna opieka lekarska wiąże się z dodatkowymi kosztami. W większości polskich miast cena wszywki wynosi około 500zł, jednak przeliczając pieniądze, jakie traci się na alkohol w skali roku, cena wszywki staje się bardzo korzystna, a warto dodać, że jest to jednorazowy wydatek mogący zmienić życie człowieka już na zawsze.

Wiele osób zastanawia się, czy zabieg z użyciem Esperalu jest bezpieczny. Sama ingerencja chirurgiczna, o ile zostanie ona przeprowadzona przez profesjonalistę stosującego sterylne narzędzia w odpowiednio przygotowanym do tego gabinecie, to tak. Zabieg uznawany jest za ten o niskiej inwazyjności. Tym bardziej, że na co dzień Disulfiram nie wykazuje żadnej aktywności i wpływu na ludzkie zachowanie, z wyjątkiem połączenia go z etanolem. Tym samym już po samym zabiegu Pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Należy jednak pamiętać, że zdarza się tak, iż organizm zaczyna reagować na tabletkę jak na ciało obce. Pojawia się wtedy wyciek z rany, ropienie, zaczerwienienie miejsca, a także obrzęk. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się po pomoc medyczną. Po samym zabiegu należy także regularnie zmieniać opatrunek i dbać o higienę, a także na kilka dni zrezygnować z ciężkich ćwiczeń fizycznych, aby nie dopuścić do przemieszczenia się tabletki z lekiem.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka