W Kopalni Soli Wieliczka można zobaczyć oryginalna rzeźbę. Przedstawia krzyż wpisany w serce. Skąd się wzięła i co przedstawia?
Na początku XVII wieku, na solnym ociosie w prezbiterium kaplicy św. Antoniego, na pierwszym poziomie wielickiej kopalni, została wykuta scena Pasji. Uważny obserwator dostrzeże – może z pewnym zaskoczeniem – że krzyż, na którym wisi Chrystus został ujęty w profilowane obramowanie w kształcie serca.
Jakie jest znaczenie takiego przedstawienia sceny Ukrzyżowania, kto był inicjatorem jej wyrzeźbienia w solnej kaplicy, czy jest ono częściej spotykane w sztuce nowożytnej oraz – jaki był dalszy rozwój tego tematu ikonograficznego? Próbę odpowiedzi na powyższe zagadnienia będzie można usłyszeć podczas bogato ilustrowanej prezentacji, na którą zaprasza Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Spotkanie pt. „Kult Najświętszego Serca Pana Jezusa w wielickiej kopalni” odbędzie się w środę 19 października, o godz. 17.00 w Zamku Żupnym w Wieliczce. Prelekcję wygłosi Marek Skubisz z Działu Historii i Kultury Materialnej Górnictwa Muzeum, który zajmuje się historią kaplic w kopalni soli. Wstęp wolny. Wstęp wolny. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu spotkań Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Żup Krakowskich.

