Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zakopanem opublikowała komunikat, w którym apeluje o niepicie wody z potoków, stawów, źródeł czy wywierzysk. – Woda z górskiego potoku może zawierać mikroorganizmy, bakterie i wirusy, które mogą powodować choroby układu pokarmowego – czytamy w zamieszczonej na stronie informacji.
Na początku tygodnia sanepid w Zakopanem zwrócił się z prośbą do tatrzańskich przewodników, by ci uświadamiali i odwodzili turystów od pomysłu picia wody z górskich potoków, wywierzysk czy stawów. To pokłosie sytuacji z minionej niedzieli, gdy Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe musiało ewakuować z Doliny Pięciu Stawów grupę około 20 turystów z objawami zatrucia. Według ustaleń lokalnych mediów osoby poszkodowane piły wcześniej wodę z górskiego potoku.
📢UWAŻAJ TURYSTO ‼️ Woda z górskiego potoku wydaje się czysta i zdrowa. Jednakże, nie można po prostu pobierać wody z...
Opublikowany przez Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zakopanem Poniedziałek, 26 sierpnia 2024
"Nie jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego"
– Otrzymaliśmy (przewodnicy) dziś pismo z sanepidu, by wzbraniać turystów przed spożywaniem wody w Tatrach. Wobec tego (niezmiennie zresztą) wzbraniam i Was - nie pijcie wody z potoków, wywierzysk, stawów. Zarówno tych zbadanych (Wywierzysko Olczyskie), jak i tych niezbadanych – apeluje za pośrednictwem Facebooka tatrzańska przewodniczka Maja Sindalska.
🚱 Otrzymaliśmy (przewodnicy) dziś pismo z sanepidu, by wzbraniać turystów przed spożywaniem wody w Tatrach. Wobec tego...
Opublikowany przez Przewodnik Tatrzański Maja Sindalska Poniedziałek, 26 sierpnia 2024
„Próbka pobrana [Wywierzysko Olczyskie] w dniu 16 lipca 2024 r. [...] wykazała zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody w ilości: liczba bakterii grupy coli – 14 jtk/100ml, liczba Escherichia coli – 3 jtk/100ml, liczba enterokoków kałowych – 4 jtk/ ml. [...] Woda ze zbadanej próbki jest niezdatna do spożycia i nie jest bezpieczna dla zdrowia ludzkiego. Jednocześnie mając na uwadze doświadczenie z lat ubiegłych w zakresie opracowywania ognisk zbiorowego zatrucia pokarmowego u osób przebywających na wypoczynku w powiecie tatrzańskim, w tym grup dzieci i młodzieży, pozyskiwano informację o spożywaniu wody również w innych punktach (potoki, inne wywierzyska) na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z uwagi na brak badań jakości wody w tych miejscach, należy domniemać o jej potencjalnej niezdatności do picia.” – czytamy w opublikowanym przez przewodniczkę fragmencie przesłanego przez sanepid pisma.
Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Screen z Facebooka