środa, 1 grudnia 2021 12:55

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony - sprawdź, co musisz wiedzieć

Autor kal
Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony - sprawdź, co musisz wiedzieć

Wynajem mieszkania to popularny i wygodny sposób na zamieszkanie w mieszkaniu, które będzie spełniało nasze oczekiwania, jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zakup nowego. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób wybierających się na studia do innego miasta niż to, w którym się wychowali. Umowa najmu ma zabezpieczać obie strony: najemcę i wynajmującego na czas wynajmu. Jednak co w momencie, kiedy jest potrzebne wypowiedzenie umowy najmu na czas określony?

Rodzaje umowy najmu ze względu na czas obowiązywania

Umowy najmu możemy podzielić ogólnie ze względu na czas, w jakim ona obowiązuje. Jeżeli w umowie najmu nie jest wspomniany czas jej obowiązywania, według prawa obowiązuje na czas nieokreślony. To znaczy, że nie ma wyznaczonego terminu, w którym ona wygaśnie. Umowę najmu, w której znajduje się zapis dotyczący terminów jej obowiązywania nazywamy umową na czas określony. Kwestia wypowiedzenia umowy najmu na czas określony jest znacznie bardziej skomplikowana niż w przypadku tej na czas nieokreślony.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony

Aby wypowiedzieć umowę najmu na czas określony muszą być spełnione pewne warunki prawne. Najlepszym rozwiązaniem jest zadbanie, aby w treści umowy najmu zawartej pomiędzy wynajmującym a najemcą znalazł się zapis dotyczący jej wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy najmu może być uwzględnione na trzy sposoby:

1. Umowa najmu nie może być zerwana przez żadną ze stron - w takim wypadku umowa najmu mieszkania musi obowiązywać do, aż czas trwania najmu w niej określony dobiegnie końca.

2. Tylko jedna strona może wypowiedzieć najem - umowę najmu zawartą w ten sposób najczęściej podpisują osoby, które chcą zadbać o zapewnienie sobie pewnego, stałego dochodu na dłuższy okres czasu. Najczęściej może ona zostać zerwana przez wynajmującego.

3. Umowa może zostać zerwana przez obie ze stron - w wypadkach określonych w warunkach umowy jest zapis, który wskazuje, kiedy najemca i wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę.

Jeżeli staliśmy się ofiarą nieuczciwego sporządzania umowy najmu, warto skorzystać z usług prawnika. Kancelaria prawna Kraków oferuje sporządzanie opinii prawnych w różnorodnych kwestiach. Jedną z nich może być próba wypowiedzenia umowy najmu na czas określony, która stała się niewygodna dla najemcy i przysparza mu wielu problemów.

Przed podpisaniem umowy najmu warto dokładnie zapoznać się z jej warunkami. Szczególnie ważne są te dotyczące możliwości ewentualnego wypowiedzenia umowy na czas określony. Należy odpowiednio zabezpieczyć się już w momencie podpisywania umowy najmu.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje