piątek, 19 listopada 2021 11:45

Wyprzedzić pandemię. Zwiększono ilość karetek w Małopolsce

Autor Edyta Sowa
Wyprzedzić pandemię. Zwiększono ilość karetek w Małopolsce

W związku z coraz trudniejszą sytuacją covidową w całym kraju, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o zwiększeniu ilości karetek w regionie.

Lawinowym wzrost zachorowań i coraz szybsze zapełnianie się szpitali pacjentami z koronawirusem  wpłynęły na podjęcie decyzji o zwiększeniu zespołów ratownictwa medycznego w Małopolsce. Jest to krok asekuracyjny, ale konieczny by zachować sprawność działania całego systemu opieki medycznej. Dodatkowe miejsca stacjonowania ZRM wskazali dysponenci po analizie sytuacji w regionie.

W trudnym czasie czwartej fali epidemii podjąłem decyzję o wzmocnieniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Od dziś uruchamiamy 16 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego działających w ramach 13 dysponentów. 9 z nich będą to ZRM-y 24-godzinne. Analogiczne decyzje mocno ustabilizowały system podczas trzeciej fali. Każdego dnia analizujemy ruch karetek i widzimy, że zwiększa się liczba wyjazdów do pacjentów „covidowych”. Naszymi działaniami staramy się być zawsze „dwa kroki” przed epidemią

- mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Dodatkowe Zespoły Ratownictwa Medycznego dla Małopolski:

9 ZRM-ów działających w ramach 7 dysponentów (Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, SP ZOZ-u w Brzesku, SP ZOZ-u w Bochni, ZOZ-u w Dąbrowie Tarnowskiej, Szpitala Powiatowego w Limanowej, Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach, Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu. Te dodatkowe ZRM-y będą stacjonowały w: Tarnowie, Lisiej Górze, Brzesku, Bochni, Dąbrowie Tarnowskiej, Mszanie Dolnej, Bieczu, Rytrze oraz Korzennej.

W Krakowskim Rejonie Operacyjnych pojawi się 7 ZRM-ów, działających w ramach 6 dysponentów (SP ZOZ-u w Myślenicach, Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, Szpitala Powiatowego w Zakopanem, Niepołomickiego Centrum Medycznego, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowe). Dodatkowe ZRM-y będą stacjonowały w: Krakowie (przy ul. Łazarza oraz na os. Złotej Jesieni), Myślenicach, Chrzanowie, Nowym Targu, Zakopanem oraz Niepołomicach.

info. muw, foto. FB ZRM Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje