poniedziałek, 14 grudnia 2020 14:52

Z jakich form pomocy firmy mogą skorzystać w trakcie pandemii?

Autor Artykuł sponsorowany
Z jakich form pomocy firmy mogą skorzystać w trakcie pandemii?

Sytuacja epidemiologiczna, z którą obecnie się zmagamy, pozostawia bardzo duży ślad nie tylko na nastrojach społecznych, ale przede wszystkim gospodarce. Druga fala koronawirusa na szczęście nie wymagała wprowadzenia narodowej kwarantanny, jednak obostrzenie nie pomagają przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu. Muszą oni zmagać się z wieloma problemami i poczynić wielkie starania w celu przetrwania obecnej sytuacji. Dlatego istnieje możliwość skorzystania z różnych form pomocy opracowanych przez rząd.

Mikropożyczka

Jedną z możliwości jest mikropożyczka w kwocie 5000 złotych. Pieniądze można przeznaczyć na pokrycie bieżących kosztów działalności. Co więcej, ten rodzaj pomocy przeznaczony jest dla firm, które mają status mikroprzedsiębiorcy. Ważnym wymogiem jest prowadzenie działalności przed 1 kwietnia 2020 roku. Ponadto zostanie ona umorzona z urzędu, gdy od dnia jej uzyskania biznes będzie prowadzony przez co najmniej 3 miesiące. Na stronie https://finanseweb.pl/ można znaleźć przydatne informacje dotyczące złożenia takiego rozwiązania.

Dofinansowanie z PUP

Można liczyć też na dofinansowanie z PUP. Taka forma pomocy przeznaczona jest dla osób fizycznych prowadzących działalność. Co więcej, podmioty te nie mogą zatrudniać pracowników. Dodatkowo koniecznością w tym przypadku jest udokumentowanie, że spadek obrotów nastąpił w wyniku sytuacji spowodowanej przez pandemię.

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników

Obecnie nadal można skorzystać także z dofinansowania wynagrodzeń pracowników. tutaj grono odbiorców jest znacznie szersze. Na takie wsparcie mogą liczyć zarówno mikro, małe, jak i duże podmioty. Wniosek składa się do powiatowego urzędu pracy.

Inne formy wsparcia dla przedsiębiorców

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa wywołała potrzebę wprowadzenia także innych form pomocy dla przedsiębiorców. Zasadnicze znaczenie mają przepisy skierowane wyłącznie do branży turystycznej. Osoby działające w tym obszarze mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek ZUS przez trzy miesiące, a także ze świadczeń postojowych. Dofinansowaniem objęte są też instytucje kulturalne. Z pomocy mogą skorzystać organizacje pozarządowe, samorządowe instytucje artystyczne oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność kulturalną.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje