czwartek, 11 kwietnia 2024 11:17

Z pomnika 12 Pułku Piechoty zniknął... żołnierz

Autor Mirosław Haładyj
Z pomnika 12 Pułku Piechoty zniknął... żołnierz

Po 42 latach żołnierz z pomnika 12 Pułku Piechoty odszedł na zasłużoną „emeryturę”, jak informuje burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński. Już wkrótce zastąpi go nowy.

95 lat temu (11 listopada 1928 r.) odsłonięto pomnik "dwunastaków". Inicjatywę jego wzniesienia podjął ówczesny dowódca wadowickiej „dwunastki", ppłk Józef Stefan Ćwiertniak. Pomnik został zaprojektowany przez artystę-rzeźbiarza Józefa Jurę. Jest on poświęcony pamięci 350 żołnierzy 12 pp poległych w walkach o granice w latach 1918-1920.

-Zabytkowy postument przy ulicy Lwowskiej, przy którym odbywają się najważniejsze uroczystości państwowe w Wadowicach, będzie wyremontowany. W tym tygodniu podpisaliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacji pomnika poległych żołnierzy 12 Pułku Piechoty, wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń, m.in. Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - informował w ubiegłym roku burmistrz Bartosz Kaliński.

W środę (10 kwietnia) włodarz Wadowic przekazał w mediach społecznościowych, że z pomnika zniknął żołnierz.

-Z pomnika 12 P.P. zniknął żołnierz… Ale spokojnie. To zaplanowana akcja. Po 42 latach „warty” stary żołnierz odszedł na zasłużoną „emeryturę”. Już wkrótce zastąpi go nowy, który w końcu będzie wyglądał tak, jak zaginiony oryginał z 1928 roku. Mamy już projekt 3D. Model z gliny (zdjęcie nr 1) wykonany został na podstawie archiwalnych zdjęć przez artystę rzeźbiarza - Andrzeja Krawczaka. Koszt całej inwestycji wynosi 196 800 zł, z czego aż 192 864 zł, czyli 98 procent pozyskaliśmy z dotacji rządowej

-przekazał burmistrz Kaliński.

Fot.: FB/ Bartosz Kaliński

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka