niedziela, 12 lipca 2020 10:32

Za ile można kupić głos w wyborach? Będziecie zdziwieni stawkami

Autor Tomasz Stępień
Za ile można kupić głos w wyborach? Będziecie zdziwieni stawkami

Kupowanie głosów - takie rzeczy się zdarzają, choć są nielegalne – można dostać za nie nawet 5 lat więzienia. Są już doniesienia o takich przypadkach w II turze wyborów prezydenckich.

O dwóch takich przypadkach poinformował na konferencji prasowej Sylwester Marciniak, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej.

– Mieliśmy do czynienia w województwie Warmińsko-Mazurskim z korupcją polityczną – powiedział Sylwester Marciniak. – W pierwszym przypadku otrzymaliśmy zawiadomienie o propozycji zapłacenia za głosowanie na określonego kandydata. Propozycja opiewała na kwotę 20 złotych. Drugi przypadek – w tym samym województwie – to propozycja rabatu 20-to procentowego w salonie za głosowanie na konkretnego kandydata.

Przypominamy, że kodeks karny w takich przypadkach przewiduje karę zarówno dla osoby, która korzyść przyjmuje, jak i dla tej, która do głosowania za pieniądze namawia. Kary są surowe: ten, kto przyjmuje korzyść majątkową albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega ten, kto udziela korzyści majątkowej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób.

Jeżeli sprawca przestępstwa określonego w § 1 albo w § 3 w związku z § 1 zawiadomił organ powołany do ścigania o fakcie przestępstwa i okolicznościach jego popełnienia, zanim organ ten o nich się dowiedział, sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może odstąpić od jej wymierzenia. W wypadku spraw mniejszej wagi, może to być grzywna albo kara ograniczenia wolności.

Polska

Polska - najnowsze informacje