niedziela, 12 lutego 2023 08:23

“Chcemy opowiedzieć o tym, co od dawna nas nurtuje". Odpowiedzą na pytanie, czy rodzice są męczennikami

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
“Chcemy opowiedzieć o tym, co od dawna nas nurtuje". Odpowiedzą na pytanie, czy rodzice są męczennikami

26 lutego o godzinie 17:00 w Auli bł. Jakuba u oo. franciszkanów w Krakowie odbędzie się konferencja “Dlaczego rodzice (nie) są męczennikami?”. Na wydarzenie zaprasza Fundacja Malak. - W moim przekonaniu za mało mówi się o realnej stronie rodzicielstwa. Za mało też robi się, by przygotować młodą matkę i młodego ojca do rodzicielstwa. Nie chodzi o zniechęcanie do bycia rodzicem, ale o to, aby dobrze się przygotowań do tej roli. Chcemy opowiedzieć o tym, co od dawna nas nurtuje - nie tylko o tych dobrych stronach, ale i o trudniejszych aspektach rodzicielstwa. Wydaje mi się, że tego jest za mało w przestrzeni publicznej – mówi w rozmowie z Głosem24 szefowa fundacji, Maja Kwiatkowska.

Za dwa tygodnie (26 lutego) w Krakowie odbędzie się organizowana przez Fundację Malak konferencja poświęcona rodzicielstwu. Swoim doświadczeniem podzielą się dwa małżeństwa (Maja i Mat Kwiatkowscy oraz Anna i Michał Gazdowie), a spotkanie poprowadzi Piotr Żyłka. Zgromadzeni w Auli bł. Jakuba u oo. franciszkanów postarają się odpowiedzieć na pytanie: “Dlaczego rodzice (nie) są męczennikami?”.

O konferencji opowiada w rozmowie z Głosem24 Maja Kwiatkowska, prezes Fundacji Malak.

Maja i Mat Kwiatkowscy/ Fot.: Fundacja Malak
Maja i Mat Kwiatkowscy/ Fot.: Fundacja Malak

Jak zrodził się pomysł, aby zorganizować spotkanie poświęcone akurat rodzicielstwu?

– Zrealizowanie takiego pomysłu było związane z wydaniem książki o. Adama Szustaka pt. “Akrobatyka rodzicielska”. Zastanawialiśmy się, jak w nietypowy sposób o niej opowiedzieć, dotykając tematu od strony praktycznej. Na spotkaniu będą obecni rodzice praktycy, którzy zostaną skonfrontowani z prowadzącym, który nie jest ani małżonkiem, ani ojcem. Właśnie o to nam chodziło, aby była to osoba, która ma świeże spojrzenie, nieobciążone bagażem doświadczeń. Bardzo się cieszymy, że Piotr Żyłka zgodził się przyjąć zaproszenie. Jestem przekonana, że to będzie burzliwa i bardzo ciekawa dyskusja. Trochę chodzi mi o to, aby zburzyć pokazywany w mediach społecznościowych mit rodzicielstwa, który jest bardzo pozorny i iluzoryczny. Jako matka trójki synów (najstarszy ma 9 lat) mogę powiedzieć, że na początku nie wiedziałam, co mnie czeka. Właśnie dlatego, że kreowany obraz rodzicielstwa pokazywany jest zupełnie inny od rzeczywistości. W moim przekonaniu za mało mówi się o realnej stronie. Za mało też robi się, by przygotować młodą matkę i młodego ojca do rodzicielstwa. Nie chodzi o zniechęcanie do bycia rodzicem, ale o to, aby dobrze się przygotowań do tej roli. Chcemy opowiedzieć o tym, co od dawna nas nurtuje - nie tylko o tych dobrych stronach, ale i o trudniejszych aspektach rodzicielstwa. Wydaje mi się, że tego jest za mało w przestrzeni publicznej.

O. Adam Szustak, autor książki, którą będziecie Państwo promować podczas spotkania, powiedział: “Małżonków powinno się kanonizować za życia z tytułem „męczennik” – taki jest mój wniosek po wielu latach głoszenia im słowa Bożego i rozmów z nimi. Jednak małżeństwo to mimo wszystko sielanka w porównaniu z rodzicielstwem”. Czy zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

– Tak, myślę, że każdy rodzic mógłby się pod tym podpisać. Mam wielu przyjaciół, którzy nie mają dzieci i mówią o trudach bycia w relacji, w małżeństwie. Wtedy się uśmiecham i myślę: “Zobaczycie, czym jest trud, jak pojawią się dzieci” [śmiech]. Tytuł spotkania “Dlaczego rodzice (nie) są męczennikami?” jest trochę przekorny, w podtekście, że może jednak są. Tytuł nie jest przypadkowy, bo pokazuje istotę rodzicielstwa - to, co jest piękne, bywa również tym, co cię dominuje, zabierając ci niezależność i wolność, którą miałeś, będąc singlem czy tylko małżonkiem.To jest zderzenie się tych dwóch różnych aspektów rodzicielstwa. Uważam, że nie można powiedzieć, że więcej jest jednego lub drugiego - są obie te rzeczy. Tu pojawia się kwestia tego, jak my, rodzice, znajdziemy w tym wszystkim balans. Jak znajdziemy drogę do siebie samego, do małżonka i do dziecka, tak, żeby bycie razem, tworzenie rodziny, małżeństwa i rozwijanie siebie mogło iść w parze. Można zgodzić się z o. Adamem, że bycie rodzicem to wejście na wyższy level człowieczeństwa - twoje potrzeby na pewnym etapie nie są ważne, więc rezygnujesz z siebie, żeby postawić tą drugą istotę na pierwszym miejscu. Oczywiście mówię tu o moim doświadczeniu. To aspekt człowieczeństwa, o którym mało się mówi.

Do kogo jest adresowana konferencja?

– Myślę, że będzie to uniwersalna rozmowa o relacjach. Serdecznie zapraszamy nie tylko rodziców, ale też ludzi młodych, którzy pragną być rodzicami, ale nie do końca wiedzą, z czym to się wiąże. Gdy 9 lat temu byłam młodą matką, to o wielu rzeczach nie wiedziałam, bo nikt mi o nich nie powiedział. Do dziś noszę w sercu taki żal: “Szkoda, że o tym nie wiedziałam”, bo, gdybym wiedziała, to może byłoby mi łatwiej, może byłabym lepiej przygotowana na to, co mnie czeka? Zapraszamy więc zarówno osoby, które chcą zostać rodzicami, jak i rodziców, ale też singli. Bycie rodzicami to przecież bycie z drugim człowiekiem. To, czego my uczymy się, będąc z dziećmi, bardzo mocno przekłada się na relacje z innymi ludźmi, więc tak naprawdę temat może być interesujący dla każdego.

"Akrobatyka rodzicielska"/ Fot.: Fundacja Malak
"Akrobatyka rodzicielska"/ Fot.: Fundacja Malak

Co czeka na uczestników?

– Spotkanie z ludźmi, którzy są z różnych światów, bo oba małżeństwa mają różne doświadczenia, rożny background. Każdy z nas ma inną perspektywę. Poza tym zderzenie dwóch rodzicielskich światów z prowadzącym, który jest jeszcze z innego świata - bo takie było założenie, że właśnie taka osoba będzie miala świeże spojrzenie. Już teraz widzę, że będzie to burzliwa dyskusja. Pytania nie będą oczywiste. Zależało mi na tym, żeby tak było. Czasami pytania postawione w sposób zaczepny sprawiają, że człowiek, który od lat jest rodzicem, zostaje zmuszony, aby spojrzeć na problem inaczej. Myślę, że merytorycznie i intelektualnie będzie to bardzo ciekawa rozmowa.

Kiedy i gdzie odbędzie się konferencja? Jak można się na nią zapisać?

– Spotkanie odbędzie się 26 lutego o godzinie 17:00 w Auli bł. Jakuba u oo. franciszkanów w Krakowie. Wydarzenie jest bezpłatne, a zapisów można dokonywać na stronie www.wydarzenia.fundacjamalak.pl

Czego oczekujecie po tym spotkaniu?

– Spotkanie promocyjne “Akrobatyki rodzicielskiej” ma być nie tylko okazją do promocji książki, ale i początkiem cyklicznych spotkań, które planujemy w Fundacji Malak. To taki pierwszy krok do tego, aby wrócić do spotkań, które zostały przerwane przez pandemię koronawirusa. W tym roku chcemy powrócić do działania wśród ludzi. Chcielibyśmy, aby spotkania tematyczne były organizowane raz na miesiąc lub raz na dwa miesiące. Od lipca 2022 r. fundacja prowadzi poradnię, którą chcemy rozwijać. Temat zdrowia psychicznego jest niezwykle ważny dla nas jako zespołu. W tym nurcie chcemy przygotować wiele spotkań i dla rodziców, i dla młodych ludzi. Prowadzona przez nas akcja charytatywna “Niewidzialni”, pokazująca problem dzieci niezauważonych przez dorosłych, ma na celu zwiększenie dostępności terapii psychologicznej. Chcielibyśmy w tym roku skupić nasze działania na ludziach, którzy potrzebują tego wsparcia. Będziemy organizować wydarzenia, które mają pokazać, jak sobie pomóc. Warto zaglądać na nasz profil na Facebooku czy na Instagramie.

Fundacja Malak

To organizacja non-profit, której pomysłodawcą był o. Adam Szustak OP. Od 2012 r. organizuje rekolekcje, wieczory uwielbienia, konferencje, spotkania i akcje charytatywne. Prowadzi wydawnictwo i sklep, z których całkowity dochód przekazuje na działalność dobroczynną i ewangelizacyjną. Od tego roku można wspierać działania Malaka, przekazując 1,5 % podatku Fundacji Mleko i Miód.

Konferencja "Dlaczego rodzice (nie) są męczennikami?"

Podczas konferencji swoim doświadczeniem podzielą się dwa małżeństwa.

Maja i Mat Kwiatkowscy - małżeństwo, które od 10 lat pływa po burzliwym morzu zwanym życiem, z trójką synów - homeschoolerów - na pokładzie! Artyści, pasjonaci sztuki i społecznicy. Każdego dnia obserwują jak wiele w życiu człowieka zmienia kontakt ze sztuką, muzyką, pięknem procesu kreacji. Na tym gruncie powstała Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich - organizacja, która propaguje edukację poprzez sztukę i tworzy wydarzenia, takie jak Festiwal ClassiX! Rodzicielstwo dla nich to trudna, ale piękna droga poznawania siebie samych - swoich granic wytrzymałości, słabych stron i przestrzeni, nad którymi warto się pochylić. Nie boją się mówić o tym co trudne w byciu rodzicem, a przy tym potrafią pokazać rodzicielstwo jako fantastyczną przygodę, nieporównywalną do niczego, co oferuje współczesny świat!

Anna i Michał Gazdowie - założyciele Fundacji Przestrzeń Dobra, pomysłodawcy i koordynatorzy projektu Tydzień Małżeństwa w Krakowie. Prywatnie - małżonkowie z ponad 8-letnim stażem, których połączył taniec, a później okazało się, że mają wiele innych wspólnych pasji. Rodzice dwóch córek: 5-letniej Madzi i 2-letniej Gabrysi. Ania odkąd została mamą zafascynowała się Rodzicielstwem Bliskości oraz teorią wychowania przez sztukę. Michał - najchętniej od urodzenia dzieci uczyłby je programować i grać w szachy.

„Akrobatyka rodzicielska”

To druga książka Adama Szustaka OP poświęcona budowaniu relacji w małżeństwie i rodzinie, która tym razem bierze na warsztat relację rodziców z dziećmi. Publikacja zawiera odpowiedzi na ważne, a czasem kłopotliwe pytania: co znaczy, że rodzice są wychowawcami swoich dzieci? Jak towarzyszyć młodym ludziom w rozwoju? Jak budować z nimi relacje oparte na dobrej komunikacji? Jak rozmawiać z dziećmi o seksie? Jak przeprowadzić je przez inicjację i dojrzewanie?

Autor, inspirując się Biblią oraz czerpiąc z doświadczenia rodziców i nauczycieli, poznanych podczas rekolekcji w Polsce i poza jej granicami, zbiera według niego najlepsze pomysły dotyczące wychowania. „Akrobatyka rodzicielska” jest zatem nie tyle podręcznikiem, ale poradnikiem, w którym o. Adam zaprasza obecnych i przyszłych rodziców do wspólnego przyjrzenia się sposobom kształtowania zdrowych i rozwijających (dla obydwu stron) relacji z dziećmi. „Akrobatyka rodzicielska” to książka, która prosto i konkretnie porusza najważniejsze zagadnienia związane z rodzicielstwem, a nie pomijając tego, co ważne, z perspektywy wiary, podaje mnóstwo praktycznych wskazówek, które mogą pomóc rodzicom w towarzyszeniu swoim dzieciom w odkrywaniu własnej tożsamości oraz szczęścia z niego wynikającego.

"Akrobatyka rodzicielska"/ Fot.: Fundacja Malak
"Akrobatyka rodzicielska"/ Fot.: Fundacja Malak

Pytania, na które odpowiada ta książka:

  • Co to znaczy być rodzicem?
  • Jakie są podstawowe zasady wychowania młodych ludzi?
  • Jak budować więź ze swoim dzieckiem na poszczególnych etapach jego      rozwoju?
  • O czym i kiedy należy rozmawiać z dzieckiem?
  • Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
  • Jakie rodzicielskie sposoby wyrażania myśli są raniące dla dzieci?
  • Jakie granice należy jasno postawić w domu? I w jaki sposób uczyć ich      respektowania?
  • Kiedy zasady panujące w domu powinny stać się elastyczne?
  • Kto i w jaki sposób jest odpowiedzialny za edukację seksualną dzieci?
  • Jak nauczyć dziecko budowania relacji z Bogiem?

a także nieco mniej standardowe:

  • Jak długo rodzice mogą pozwolić dziecku spać z nimi w łóżku?
  • Kiedy trzeba przestać dokarmiać dziecko?
  • Dlaczego współczesne zabawki nie rozwijają dzieci?
  • Do kiedy dziecko nie powinno posiadać własnego telefonu komórkowego?
  • Dlaczego założenia ogólnokształcącej edukacji są błędne?
  • Jak pomóc dziecku przeżyć śmierć pupila?
  • Kiedy dziecko staje się dorosłe?
  • Dlaczego już z pięciolatkiem warto rozmawiać o seksualności?

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka