poniedziałek, 15 sierpnia 2022 11:16

Za nami 50 urodziny Smoka Wawelskiego!

Autor Patryk Trzaska
Za nami 50 urodziny Smoka Wawelskiego!

Harce i zabawy z drużyną wojów we wczesnośredniowiecznej osadzie, smoczy korowód, koncerty, a także wielki urodzinowy tort - m.in. takie atrakcje czekały na krakowian i turystów na Błoniach. W niedzielę, 14 sierpnia, odbył się tam piknik, którego gospodarzem był Smok Wawelski.  Na wydarzenie przybyła nawet owieczka!

Tego lata Smok Wawelski jest w Krakowie wszechobecny. Ma ku temu ważny powód – jego słynna rzeźba, która strzeże pieczary pod Wzgórzem  Wawelskim, jest już z nami okrągłe 50 lat.

Urodziny Smoka Wawelskiego - fot. Bogusław Świerzowski/Kraków.pl

Z tej okazji na krakowskich Błoniach rozłożyła się wczesnośredniowieczna osada, nawiązująca do początków  historii Krakowa i codziennego życia jego dawnych mieszkańców. Miasteczko złożone z około 20 namiotów, uszytych i  postawionych według wskazówek źródeł ikonograficznych, zaludniły drużyny  wojów, białogłowy, rzemieślnicy oraz muzykanci – w strojach z epoki,  wyposażeni w uzbrojenie, narzędzia, instrumenty i inne atrybuty  wzorowane na historycznych. Znalazło się też miejsce dla księcia Kraka, który przyjmował wnioski, skargi i zażalenia od swoich poddanych.

Urodziny Smoka Wawelskiego - fot. Bogusław Świerzowski/Kraków.pl

W  centralnej części imprezy stali i tymczasowi mieszkańcy miasteczka  odśpiewali jubilatowi gromkie „Sto lat!”. Zwyczajowi stało się zadość, a  obdarowany tortem smok zaprosił uczestników zabawy na ucztę.

Wisienką było przybycie niespodziewanych gości. Jednym z nich jest owieczka. Kongregacja Kupiecka, która dołączyła do grona partnerów wydarzenia, sfinansowała udział owcy w smoczych urodzinach.

–  Zdecydowaliśmy się dołączyć do grona partnerów wakacyjnej kampanii  „Kraków Cię zasmoczy” i sfinansowaliśmy udział owcy w niedzielnym  pikniku na Błoniach. Chcemy w ten sposób pokazać, że siłą nawet tak  rozpoznawalnych miast jak Kraków, jest promocja i organizacja wydarzeń  promocyjnych. Jako przedsiębiorcy doskonale rozumiemy, że kampania  turystyczna to rodzaj inwestycji i wsparcia branży turystycznej. Jako  Kongregacja działamy nie tylko na rzecz przedsiębiorców, ale od lat  wspieramy także lokalną społeczność. Tym bardziej więc w trudnych  czasach miło nam wesprzeć inicjatywę, która z pewnością przyniesie  dzieciom wiele radości – mówił Wiesław Jopek, prezes Kongregacji  Kupieckiej.

Urodziny Smoka Wawelskiego - fot. Bogusław Świerzowski/Kraków.pl

W taki dzień nie mogło oczywiście zabraknąć muzyki – od czasu do czasu gawiedzi i gościom przygrywła folkowa kapela „Daj Ognia”, a przed wieczorem na scenie głównej koncert finałowy zagrał Percival – zespół, który powstał z fascynacji historią i kulturą dawnych Słowian  i który z powodzeniem przybliża współczesnej publiczności muzyczne  tradycje dawnej Słowiańszczyzny (Percival ma na swoim koncie pięć  albumów studyjnych, w tym cykl „Slava”, zawierający pieśni wszystkich  grup Słowian, kilka dodatkowych wydawnictw, jest współtwórcą muzyki do  gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon” i projektu „Równonoc”, a także autorem  muzyki do audiobooków i filmów dokumentalnych).

To nie był koniec atrakcji. Na własnej skórze można było się  przekonać, ile waży kolczuga, miecz czy topór, a także zrobić sobie  zdjęcie w pełnym rynsztunku. Dla najmłodszych przygotowane zostało  smocze stanowisko plastyczne oferujące takie aktywności, jak:  kolorowanie smoczej czapki, rysunki, wycinanki, malowanie twarzy. Odbyły  się również konkursy, warsztaty tańca, przedstawienie teatralne „Prawdziwa historia Smoka Wawelskiego”, a przez główny placyk osady przeszedł smoczy korowód.

Urodziny Smoka Wawelskiego - fot. Bogusław Świerzowski/Kraków.pl

U  drzeworytnika i mincerza można było zamówić pamiątki z podobizną smoka,  a na całkiem współczesnym stoisku Poczty Polskiej dostępne były  okolicznościowe pocztówki, smoczy stempel i znaczek pocztowy, co  pozwoliło wyekspediować smoka w szeroki świat, do znajomych czy rodziny.

Urodziny Smoka Wawelskiego - fot. Bogusław Świerzowski/Kraków.pl

Pobyt w osadzie uatrakcyjniły wyjątkowe smakołyki – serwowane były zarówno smocze lody, jak i smocze ciastka i smocze chlebki przygotowane przez lokalne firmy gastronomiczne.

inf. Kraków.pl

fot. Bogusław Świerzowski/Kraków.pl

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka