sobota, 27 maja 2023 09:49

Za nami jubileuszowa 40. edycja "Krakowskiego Wianka"

Autor Katarzyna Jamróz
Za nami jubileuszowa 40. edycja "Krakowskiego Wianka"

21 i 22 maja w Szczurowej odbył się 40. Przegląd Zespołów Regionalnych, Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych i Śpiewaków Ludowych im. Jędrzeja Cierniaka "Krakowski Wianek".

Podczas dwudniowego wydarzenia na scenie w Szczurowej wystąpiło 10 zespołów folklorystycznych w tym: 7 zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, 3 zespoły prezentujących folklor w formie artystycznie opracowanej, 1 grupa regionalna, 7 kapel ludowych, 4 mistrzów i 6 uczniów, 3 solistów-instrumentalistów, 15 grup śpiewaczych, 5 śpiewaków ludowych, 3 gawędziarzy z regionu etnograficznego Krakowiaków Wschodnich i Pogórza Ciężkowickiego.

Fot. UG Szczurowa

Występy oceniała komisja artystyczna w składzie: dr Bożena Lewandowska - etnomuzykolog z Instytutu Muzykologii UJ w Krakowie; Jadwiga Adamczyk - muzyk folklorysta z MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu; Wiesława Hazuka - choreograf z Tarnowa; dr Artur Czesak - językoznawca dialektolog; Maria Danuta Cetera - etnograf, Muzeum Etnograficzne w Tarnowie oraz Beata Rompała - folklorystysta z MCM Sokół w Nowym Sączu (B.O Tarnów).

Komisja przyznała nagrody w 13 kategoriach. Nagrodę Główną "Krakowski Wianek" w kategorii dorosłych zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej przyznano Zespołowi regionalnemu PORĄBCOKI z Porąbki Uszewskiej za program: "Co w krzokach piscało".

Fot. UG Szczurowa

Podczas wydarzenia odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu "Bitwa Regionów", w ramach którego Panie z Kół Gospodyń Wiejskich powiatu brzeskiego zaprezentowały przepyszne potrawy regionalne. Główną nagrodę i awans do kolejnego etapu konkursu otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich "Krajanki" w Gnojniku. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich "Biesiadna Ekipa" w Biesiadkach, a trzecie Koło Gospodyń Wiejskich "Warkocz Tarłówny" w Dębnie.

Fot. UG Szczurowa

W Parku pojawiły się również stoiska: lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich ze Szczurowej, Pojawia, Rajska i Uścia Solnego, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, młodzieży z projektu "Równać Szanse, Lunch Break - Kulinarnym Szlakiem ze Smakiem" rękodzielników oraz pszczelarzy.

Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci - animacji oraz dmuchańców, a całość dopełnił ogródek gastronomiczny. Konkurs uświetnił występ Kapeli "Ciupaga", który przeniósł mieszkańców w góralskie muzyczne klimaty.

Inf./Fot. UG Szczurowa

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka