środa, 3 lipca 2019 12:53

Żabno: Nowe auto na jubileusz

Autor Marzena Gitler
Żabno: Nowe auto na jubileusz

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Żabnie 16 czerwca obchodziła jubileusz 125-lecia istnienia. Zbiegł się on z przekazaniem do użytku nowego, średniego samochodu przeznaczonego do akcji ratowniczo-gaśniczych.

- To dla nas niezwykle ważna uroczystość, choć trzeba zaznaczyć iż nasza jednostka powstała w 1892 roku, zatem liczy już 127 lat. Jednakże obchody jubileuszowe przekładaliśmy, aby połączyć je z przekazaniem i poświęceniem nowego samochodu – powiedział Jan Szpilski, Prezes OSP Żabno, a zarazem Prezes Zarządu Gminnego OSP w tej miejscowości.

- Jest to nowoczesny samochód, niezwykle potrzebny strażakom OSP Żabno, który będzie służył im przez następne lata. Należy też zaznaczyć, iż jest to jednostka, w której odnotowuje się jedną z największych liczb wyjazdów w powiecie. W samym tylko 2019 roku tutejsi strażacy wyjeżdżali do akcji blisko 85 razy - podkreślił starosta tarnowski Roman Łucarz.

OSP Żabno należy do Krajowego Rejestru Ratowniczo-Gaśniczego i prowadzi działania w całym zakresie zabezpieczenia przeciwpożarowego i należy do grona największych.

Jubileusz był okazją do wręczenia okolicznościowych podziękowań i odznaczeń.

Warto wspomnieć, że niebawem nowy samochód ratowniczo-gaśniczy z napędem 4x4 za ponad 800 tys. zł otrzyma też jednostka OSP w Łęgu Tarnowskim, która 31 maja otrzymała promesę na zakup auta. Dostarczy go wyłoniona 10 czerwca w przetargu firma Szcześniak Pojazdy Specjalne Sp. Z o.o. z Bielska Białej. Nowe pojazdy dla OSP zostaną sfinansowane m.in. ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, samorządów, MSWiA oraz Komendy Głównej PSP. Do małopolskich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej trafi w tej transzy łącznie ponad 28,5 mln złotych.

Inf. i foto: Powiat Tarnowski, UG Żabno

Tarnów - najnowsze informacje