piątek, 30 sierpnia 2019 14:36

Zakopane: Polski Titanic, czyli MS „Piłsudski” w wirtualnym teatrze historii

Autor Jakub Tomasik
Zakopane: Polski Titanic, czyli MS „Piłsudski” w wirtualnym teatrze historii

Centrum Technologii Audiowizualnych oraz Fundacja Koncept Kultura, wraz z Zakopiańskim Centrum Kultury, zapraszają na Kulturalny Plac Niepodległości w wirtualny rejs na pokładzie najwspanialszego polskiego transatlantyku MS „Piłsudski”. Dzięki technologii VR widzowie zanurzą się w pełen magicznych przeżyć podwodny świat, w którym czeka na nich ukryta historia sprzed 100 lat. A to wszystko z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości!

Na Kulturalnym Placu Niepodległości zagości Wirtualny Teatr Historii, w którym od 13 września odbywać się będą seanse pokazu w technologii Virtual Reality. Na gości czekać będzie uśmiechnięta załoga „Piłsudskiego” oraz 20 obrotowych foteli, wyposażonych w najnowsze urządzenia VR i otoczonych podwodną scenerią.

Niezwykły pokaz w technologii Virtual Reality rozpoczynamy w wirtualnym kinie, gdzie na wielkim ekranie widzowie obejrzą fragment archiwalnej kroniki filmowej poświęcony statkowi. Nieoczekiwanie przeniosą się oni w czasie w wygenerowany przez grafików magiczny świat 360°. Staną na pokładzie „Piłsudskiego”, gdzie przywita ich legendarny kapitan Mamert Stankiewicz i zaprosi w niezwykły rejs. Rejs w głąb polskiej historii, podczas którego widzowie spotkają postaci sprzed 100 lat: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Thomasa Woodrow Wilsona. Będą też świadkami wybuchu II wojny światowej i zatonięcia statku.

Wirtualną opowieść kończy się w 2018 roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Tam, w otoczeniu gablot z oryginalnymi pamiątkami ze statku, widzowie zauważą, że byli uczestnikami niecodziennej, poruszającej lekcji historii, prowadzonej przez muzealnego nauczyciela. To on wcielał się w role wszystkich spotykanych przez nas bohaterów. Scena ta stanowi radosny przekaz – po wielu ciężkich kolejach losu Polska istnieje i jest dzisiaj nowoczesnym krajem, który zna i pielęgnuje swoją historię!

Program seansów: od 12:00-19:00, 13 - 19 września. Rezerwacje online pod linkiem: https://mspilsudski.pl/gry-edukacja/kalendarz-zapi...

inf. UM Zakopane

fot. topory/wikimedia (opubl. 01/03/1989)

Podhale - najnowsze informacje