wtorek, 30 czerwca 2020 12:07

Zakres usług fizjoterapeutki

Autor Głos 24
Zakres usług fizjoterapeutki

W ostatnich latach w fizjoterapii zmieniło się bardzo wiele – zawód fizjoterapeutki stał się samodzielnym zawodem medycznym. Powstała ustawa regulująca zasady wykonywania zawodu fizjoterapeuty oraz funkcjonowania samorządu zawodowego fizjoterapeutów. Od 2018 roku fizjoterapeuta musi posiadać prawo do wykonywania zawodu (PWZF).  Osoba, która nie ma takiego prawa nie może prowadzić działalności fizjoterapeuty w żadnej formie ani w jakimkolwiek miejscu.

Zadania fizjoterapeuty

Według ustawy „O zawodzie fizjoterapeuty” wykonywanie wspomnianego zawodu polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych polegających na: diagnostyce funkcjonalnej pacjenta, planowaniu i prowadzeniu: fizykoterapii, kinezyterapii, prowadzeniu masażu. Fizjoterapeuta spondylus-rehabilitacja.pl z tytułem magistra fizjoterapii może dobierać dla pacjenta wyroby medyczne i wydawać wszelkie potrzebne pacjentowi opinie odnośnie do stanu funkcjonalnego osób poddawanych fizjoterapii oraz przebiegu procesu fizjoterapii.  Fizjoterapeuta uczy pacjentów posługiwania się wyrobami medycznymi oraz mechanizmów kompensacyjnych.  Przygotowuje pacjenta do adaptacji zmienionego  potencjału funkcji działa i aktywności. Fizjoterapia pozwala na utrzymanie, rozwój i powrót do  maksymalnej sprawności ruchowej. Warto z niej skorzystać w sytuacjach, gdy sprawność ruchowa oraz codzienne funkcjonowanie są zagrożone przez proces starzenia się, urazy, choroby, różnorodne zaburzenia oraz warunki lub czynniki środowiskowe.  Sprawność ruchowa zajmuje  miejsce na podium w definicji  „bycia zdrowym”.

Schorzenia leczone przez fizjoterapeutę

Fizjoterapeutka pomaga w przywróceniu do zdrowia kręgosłupa, stawów i narządów ruchu.  Pacjent, który zdecyduje się na zajęcia z fizjoterapeutką, odczuje zmniejszenie bólu i poprawę stanu zdrowia.  Najczęściej pierwsze efekty odczuwalne są po niedługim czasie. Uwolnienie od bólu kończyn lub kręgosłupa poprawia przede wszystkim jakość życia człowieka.  Osoby cierpiące na zespół bólowy kręgosłupa (dyskopatia szyjna „kręcz karku”) zespół bólowy kręgosłupa lędźwiowego (dyskopatia lędźwiowa), zespół bolesnego karku, przeciążenia mięśni i ścięgien (ostroga piętowa, „łokieć tenisisty”)  powinny zasięgnąć porady fizjoterapeutki, która dostosuje  leczenie do potrzeb danego pacjenta.  Osoby odczuwające bóle nadgarstka, ramion, pleców przy dłuższym siedzeniu lub leżeniu, bóle kolan, bóle żeber przy nabieraniu powietrza znajdą pomoc i wsparcie u fizjoterapeutki. Wskazaniem do fizjoterapii są także: rwa kulszowa, bóle miednicy i kości ogonowej i nierówności kończyn. Fizjoterapeutka ma także specjalną ofertę dla kobiet po porodzie, które cierpią na bóle miednicy i dolnego odcinka kręgosłupa. Wskazaniem do rehabilitacji u fizjoterapeuty są także  wypadki, wszczepienie endoprotezy i przebycie operacji mastektomii.

Leczenie dzieci

Fizjoterapia dla dzieci obejmuje między innymi diagnostykę w postaci: badania aparatu ruchu, diagnostykę neurologiczną niemowlęcia, diagnostykę w procesie autokorekty, do 7 roku życia, rehabilitację wad postawy, płaskostopia, kształcenie właściwych wzorców ruchu i postawy, eliminację przykurczów oraz wszelkich złamań, zwichnięć i rehabilitację dla młodych sportowców. Z każdym problemem dziecka  w obrębie narządu ruchów lub kręgosłupa warto zwrócić się do fizjoterapeutki. W razie konieczności dziecko zostanie skierowane do specjalisty, np.: ortopedy lub neurologa, fizjoterapeutka dostosuje rehabilitację do wskazówek lekarza.

Podnoszenie jakości życia
Fizjoterapeutka spondylus-rehabilitacja.pl/turnusy-rehabilitacyjne zajmuje się oceną oraz podnoszeniem jakości życia w odniesieniu do możliwości ruchowych pacjenta. Promuje zdrowy tryb życia, pomaga zapobiegać schorzeniom ruchu lub dalszemu rozwojowi choroby, opracowuje terapię lub interwencję terapeutyczną w nagłych sytuacjach, prowadzi rehabilitację. Jej/Jego praca sprawiają, że pacjent odczuwa zwiększenie dobrostanu fizycznego, psychicznego, emocjonalnego oraz społecznego.  Lepsza sprawność to o wiele większe możliwości funkcjonowania w społeczeństwie i poprawienie samopoczucia i samooceny.  Pomoc fizjoterapeuty ma szczególne znaczenie dla osób po wypadkach, udarach, z przewlekłymi chorobami narządów ruchu i dla pacjentów z wrodzonymi wadami kończyn. Warto skorzystać z porady fizjoterapeutki, nawet jeżeli odczuwa się jedynie przeciążenie i zmęczenie kręgosłupa, nóg, barków, czy nadgarstków. Uwolnienie się od bólu bardzo poprawia jakość życia i przywraca uśmiech na twarzy. Nie ma wątpliwości co do tego, że sprawność ruchowa to jeden z warunków zadowolenia  z życia.

Fizjoterapia zyskuje popularność, ponieważ mniejsza porcja ruchu, siedzący tryb życia i przeciążenia fizyczne powodują różnorodne problemy z kręgosłupem i stawami. Rehabilitacja i zabiegi fizjoterapeutyczne to klucz do zdrowia i zwiększenia aktywności fizycznej. Fizjoterapii mogą potrzebować osoby w każdym wieku – od niemowlęcia do seniora.  Uregulowanie prawne zawodu fizjoterapeutki to bardzo dobra wiadomość dla pacjentów, bo zyskują pewność, że zalecona terapia pomoże w powrocie do zdrowia.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka