poniedziałek, 8 stycznia 2024 13:41

Zalety działania Ashwagandhy

Autor Artykuł sponsorowany
Zalety działania Ashwagandhy

Ashwagandha (witania ospała) to roślina, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Należy do rodziny psiankowatych, co oznacza, że jest blisko spokrewniona z pomidorem, papryką i miechunką. Występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gdzie czynniki środowiskowe są niesprzyjające. Niedostateczna podaż wody stanowi silny stresor, ale witania ospała uporała się z nim, wykształcając własne mechanizmy adaptacyjne. Zauważono, że cenne substancje, które mogą wspierać zdrowie i samopoczucie ludzi, gromadzi w korzeniu. Jakie są zalety stosowania ashwagandhy? Co warto o niej wiedzieć?

Jak odkryto adaptogeny?

Właściwości adaptogenne zadecydowały o popularności witanii ospałej. W czasach, gdy wielu ludzi doświadcza zgubnych skutków stresu, każdy sposób redukcji napięcia nerwowego wzbudza szerokie zainteresowanie. Choć adaptogeny wydają się stosunkowo nowym odkryciem, bo dopiero od niedawna dużo mówi się o nich w Polsce, to ich historia sięga lat 40. ubiegłego wieku. Botanicy prowadzili wówczas badania na szeroką skalę. Mieli za zadanie znaleźć substancje zwiększające wytrzymałość ludzkiego organizmu. Ich prace zakończyły się sukcesem, odkryli bowiem unikatowe właściwości niektórych gatunków roślin i grzybów.

Poznaj wyjątkowe właściwości adaptogenów!

Wspomniane zioła zwiększają zdolności przystosowawcze, dlatego biolodzy nazwali je adaptogenami. Wszystkie rośliny i grzyby, które należą do tej grupy, spełniają 3 restrykcyjne kryteria klasyfikacyjne. Po pierwsze, cechuje je brak właściwości toksycznych. Po drugie, pomagają człowiekowi lepiej funkcjonować w sytuacjach stresowych. Po trzecie, wspierają przywrócenie homeostazy, czyli stanu wewnętrznej równowagi.

Jak stres służył naszym przodkom?

Stres pierwotnie służył człowiekowi, ponieważ stanowił automatyczną reakcję na zagrożenie, które miało realny charakter. Nasi przodkowie wyruszali na polowania, gdzie od umiejętności walki i ucieczki zależało ich życie. Kiedy dostrzegali drapieżnika, mogli szybko biec przed siebie. Gdy okoliczności temu nie sprzyjały, podejmowali walkę.

Dlaczego stres coraz częściej szkodzi współczesnemu człowiekowi?

Zauważono, że stres uruchamia się pod wpływem strachu (odpowiedzi na realne zagrożenie) i lęku (odpowiedzi na wyobrażone zagrożenie). Nadnercza wytwarzają wówczas kortyzol, który spowalnia procesy odpornościowe i trawienne, zwiększa natomiast dopływ krwi do mięśni szkieletowych. Ułatwia tym samym podjęcie walki i/lub ucieczki. Problem polega na tym, że dziś stres częściej wyzwala lęk niż strach.

Ashwagandha - naturalne wsparcie w sytuacjach stresowych

Ashwagandha stanowi nieocenione wsparcie w sytuacjach zwiększonego napięcia nerwowego. Pomaga bowiem przywrócić równowagę emocjonalną, wspierając normalizację poziomu kortyzolu. Podobnie jak inne adaptogeny, nie wykazuje właściwości toksycznych i nie uzależnia. Stanowi alternatywę dla leków uspokajających, które często dają skutki uboczne. Powodują otumanienie, a organizm przyzwyczaja się do nich, domagając coraz wyższych dawek. Osoby, które nie radzą sobie ze stresem, mogą rozważyć terapię poznawczo-behawioralną i wspomóc się doraźnie suplementacją ashwagandhy. Jeśli niepokój jest nasilony, a lekarz przepisze leki, to nie wolno na własną rękę włączać witanii ospałej. Medykamenty i zioła często wchodzą ze sobą w interakcje.

Ashwagandha w kroplach od Mother’s Protect - co ją wyróżnia?

Ashwagandha w kroplach od Mother’s Protect zasługuje na szczególną uwagę. Polska firma zielarska specjalizuje się w produkcji suplementów diety z adaptogenami. Wykorzystuje najwyższej jakości surowce i sprawdzone formuły. Oferuje roztwory wodno-alkoholowe. Etanol stanowi idealny rozpuszczalnik, bo dzięki niemu do roztworu przechodzą różne fitosubstancje. Jednocześnie pełni funkcję konserwantu, który zapewnia bezpieczeństwo mikrobiologiczne produktu. Zaleca się, aby Ashwagandhę w kroplach spożywać zgodnie ze schematem: 3 razy dziennie po 15 kropli, łącznie 45 kropli. Jeśli na kogoś witania ospała działa zbyt mocno, należy zmniejszyć ilość, uwzględniając indywidualne predyspozycje organizmu.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka