poniedziałek, 22 maja 2023 14:05

Polonez na 100 par na wielickim na Rynku. Rusza plenerowy sezon kulturalny [FOTO]

Autor Marzena Gitler
Polonez na 100 par na wielickim na Rynku. Rusza plenerowy sezon kulturalny [FOTO]

W sobotę, 20 maja w Wieliczce po ruszył projekt Rynek W Centrum Kultury. Jednym z punktów wydarzenia był uroczysty Międzypokoleniowy Polonez na Sto Par, który zatańczyli wieliccy seniorzy i młodzież z Zespołu Regionalnego "Mietniowiacy".

Rynek W Centrum Kultury organizowany jest w Wieliczce już po raz dziewiąty. Usytuowana w centrum miasta scena staje się miejscem koncertów, spektakli teatralnych, widowisk i atrakcji dla dzieci. Organizatorem wydarzenia jest od lat Wielickie Centrum Kultury.

Jednym z punktów sobotniego programu był uroczysty Międzypokoleniowy Polonez na Sto Par. Publiczność i uczestników tego wydarzenia z plenerowej sceny w imieniu gospodarza miasta i patrona całego przedsięwzięcia – Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka Artura Kozioła powitały wspólnie Zastępca Burmistrza ds. Społecznych Agnieszka Szczepaniak oraz dyrektor Wielickiego Centrum Kultury Magdalena Kot. Wybór Poloneza na otwarcie kolejnej edycji projektu nie był przypadkowy – organizatorom zależało bowiem, aby wielka inauguracja była uroczysta i międzypokoleniowa.

Polonez to jeden z najważniejszych polskich tańców narodowych i nasza kulturalna wizytówka, tańczona od wieków podczas ważnych uroczystości, najczęściej na rozpoczęcie balu. To w tańcu – jak w mało której formie aktywności – spotykają się kultura, sztuka i sport, a przede wszystkim łączą się różne pokolenia. W uroczystej inauguracji udział wzięli przedstawiciele środowisk seniorskich, skupionych między innymi wokół Gminnej Rady Seniorów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Uniwersytetu im. Jana Pawła II, koła gospodyń wiejskich oraz samorządowcy i przedstawiciele Miasta i Gminy Wieliczka. Poprowadzili go członkowie grup artystycznych działających pod patronatem Wielickiego Centrum Kultury - Zespół Regionalny Mietniowiacy, a zagrała Orkiestra Dęta Podstolice. Instruktażem i poprowadzeniem uczestników przez wszystkie taneczne figury zajął się niezastąpiony Kazimierz Nowak.

Międzypokoleniowy Polonez na Sto Par był spektakularną, ale niejedyną atrakcją tego popołudnia. Wcześniej wielicka publiczność obejrzała żartobliwe i pełne uroku widowisko krakowskiego Teatru Szczęście z Klaunem Feliksem w roli głównej, a na dzieci czekały stoiska z animacjami. W taneczny i wyjątkowy nastrój tego popołudnia wprowadziła grupa „Eli Babki” z Wielickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która zaprezentowała wspaniałe suknie balowe, by następnie wspólnie ze strażakami z OSP Chorągwica dołączyć do tanecznego, międzypokoleniowego korowodu.

Zwieńczeniem wydarzenia był spektakl "Arkadia" krakowskiego Teatru KTO. Publiczność zobaczyła malowniczą opowieść o życiu i wszystkich jego etapach, gdzie nowoczesność podkreślona choreografią, minimalistyczną scenografią i różnorodną gatunkowo muzyką, zetknęła się z typowym dla reżysera tego przedsięwzięcia - Jerzego Zonia - klimatem lat 50. i 60. Warto dodać, że widowisko inspirowane było poezją Tadeusza Różewicza.

Podczas wydarzenia przeprowadzono zbiórkę charytatywną na rzecz 3-letniego Leosia. U chłopca niedawno zdiagnozowano nowotwór złośliwy neuroblastoma. By mógł powrócić do zdrowia, potrzebna jest kosztowna terapia, która przerasta możliwości finansowe jego rodziny. Sytuacja Leosia i jego najbliższych poruszyła serca tysięcy wieliczan, którzy spontanicznie utworzyli ogromną, prężnie działającą i zbierającą środki finansowe grupę pod nazwą Wielicka Armia Leosia.

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka