wtorek, 21 czerwca 2022 08:50

Zator: Zostawił śpiącą dwuletnią córeczkę w aucie. Został ukarany, ale i tak może mówić o szczęściu

Autor Tomasz Stępień
Zator: Zostawił śpiącą dwuletnią córeczkę w aucie. Został ukarany, ale i tak może mówić o szczęściu

Policjanci wielokrotnie apelowali do rodziców o niezostawianie dzieci samych w autach. Tym razem beztroską wykazał się 39-letni mężczyzna, który wyskoczył na zakupy, a dwuletnią córkę zostawił w samochodzie. Zapłakane dziecko uspokoiła ekspedientka jednego ze sklepów, ale wcześniej zadzwoniła pod numer 112.

Do zdarzenia doszło w ubiegłą w sobotę (18 czerwca) na parkingu pasażu handlowego znajdującego się przy ulicy Słowackiego w Zatorze. O  godzinie 15.30 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od jednej z ekspedientek dotyczące małej dziewczynki płaczącej w samochodzie marki Volkswagen.

– We wskazane miejsce natychmiast udał się jeden z patroli. Mundurowi w rozmowie z ekspedientką ustalili, że pojazd był nagrzany lecz miał uchyloną szybę w drzwiach – relacjonuje asp. szt. Małgorzata Jurecka, Oficer Prasowy KPP w Oświęcimiu. Samochód nie był również zamknięty,  więc kobieta dostała się do jego wnętrza i uspokoiła dziecko. Po kilkunastu minutach na miejscu zjawił się ojciec dziecka. Okazał się nim 39-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna usprawiedliwiał się, że kiedy poszedł po zakupy dziecko spało.

W związku z popełnionym wykroczeniem z artykułu 106 Kodeksu Wykroczeń, który mówi „kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka”,  policjanci na ojca dziecka nałożyli mandat karny. Ponadto uświadomili go czym mogło skończyć się pozostawienie dziecka bez opieki.

Mężczyzna i tak może mówić o szczęściu, bo przypadku, gdyby doszło do narażenia życia lub zdrowia dziecka np. w przypadku gdyby dziecko wyszło z pojazdu na ulicę lub gdyby pozostawało w nagrzanym, szczelnie zamkniętym samochodzie, wtedy wobec rodzica wszczęte zostałoby postępowanie z art. 160 par. 2  Kodeksu Karnego w związku z popełnieniem przestępstwa narażenia  na niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia dziecka nad którym miał obowiązek opieki. Za to przestępstwo grozi kara od  3 miesięcy do lat 5.

– Na duże podziękowania za  prawidłową reakcję zasługuje Pani Dagmara. Kobieta widząc małe dziecko w niebezpiecznej sytuacji natychmiast powiadomiła Policję i sama się nim zaopiekowała mówi asp. szt. Małgorzata Jurecka.

– Nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie jakiejś sprawy zajmie krótki czas, nie zostawiajmy swoich pociech samych – apelują do rodziców i opiekunów policjanci.

Apelują również do osób postronnych o natychmiastową reakcję w chwili, gdy zauważą dziecko lub zwierzę zamknięte w samochodzie podczas upału. Wystarczy powiadomić służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Natomiast w sytuacji zagrożenia życia należy stłuc szybę,  najlepiej tą która znajduje się najdalej od małego pasażera.

fot: Ilustracyjna

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje

Rozrywka