poniedziałek, 5 sierpnia 2024 14:33, aktualizacja 5 miesięcy temu

[ZDJĘCIA] Nowa ptaszarnia już prawie gotowa. Krakowskie ZOO zaprasza na odwiedziny

Autor Krystian Kwiecień
[ZDJĘCIA] Nowa ptaszarnia już prawie gotowa. Krakowskie ZOO zaprasza na odwiedziny

Powstający od 2023 nowy dom dla ptaków w Krakowskim ZOO dobiega końca. Otwarcie ptaszarni, ma odbyć się jeszcze w tym roku.

Mowa o sporej wielkości budynku. Podzielony na strefę zewnętrzną i wewnętrzną obiekt ma powierzchnię prawie 400 m². Klatki, wysokie na sześć metrów będą wystarczające dla zwierząt. Ptaki będzie można oglądać przez cały rok, dzięki przeszklonym pomieszczeniom wewnętrznym. Powstały także woliery, czyli specjalnie odgrodzone przestrzenie, w których są zamontowane elementy z naturalnego środowiska tych zwierząt.

Spieszymy z informacją, iż ptaszarnia w naszym ZOO nabrała już ostatecznych kształtów. Prowadzimy teraz prace nad wystrojem wolier oraz jej zieloną oprawą. Jeśli jesteście zainteresowani postępami, zapraszamy do ZOO od 9:00. Obiekt znajduje się tuż za kasą główną ogrodu, po prawej stronie. Trudno przeoczyć”. - Napisano w komunikacie w social mediach

Spieszymy z informacją, iż ptaszarnia w naszym zoo nabrała już ostatecznych kształtów. Prowadzimy teraz prace nad...

Opublikowany przez ZOO Kraków Piątek, 2 sierpnia 2024

Otwarcie ptaszarni w krakowskim ZOO planowane jest na jesień bieżącego roku.

Idea utworzenia ogrodu zoologicznego zrodziła się w 1927 roku. Miejsce pod przyszłe ZOO wybrano na polanie w środkowej części Lasu Wolskiego, na wzniesieniu (345 m n.p.m.). W roku następnym przygotowano teren, zbudowano klatki i woliery, w których umieszczono pierwszych skrzydlatych i czworonożnych mieszkańców. Ogród Zoologiczny otwarto uroczyście 6 lipca 1929 roku. W dniu otwarcia zwierzostan liczył 94 sztuki ssaków, 98 sztuk ptaków i 12 sztuk gadów. Były to głównie zwierzęta fauny rodzimej, ale eksponowano również okazy tak egzotyczne jak małpy.

W czasie II wojny światowej Krakowskie ZOO znajdowało się pod administracją niemiecką. Niektóre zwierzęta zostały przetransportowane do niemieckich ogrodów. Sześć dorosłych żubrów, które wywieziono z Lasu Wolskiego zginęło w czasie bombardowania w Berlińskim ZOO.

W 1963 roku utworzono samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Miejski Park i Ogród Zoologiczny. Rozpoczął się okres rozbudowy i przebudowy ZOO. W roku 1975 obszar ogrodu powiększono do 15 ha. W 2019 roku placówka świętowała swoje 90-lecie.

Obecnie ZOO w Krakowie jest średniej wielkości ogrodem europejskim, znanym na całym świecie, uczestniczącym aktywnie w międzynarodowych programach hodowlanych.

  • Zobacz też:
Tragiczny los kondorzycy z Krakowa. Smutną informację przekazał ogród zoologiczny
Nie żyje kondorzyca Beti, która miała przyczynić się do ratowania swojego, narażonego na wyginięcie, gatunku.

Placówka sukcesywnie modernizuje wybiegi dla zwierząt, przystosowując je do najnowocześniejszych standardów. Ostatnią jej inwestycją jest nowoczesny pawilon dla hipopotamów karłowatych.

fot: ZOO Kraków / Facebook

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka