wtorek, 13 lipca 2021 10:56

Żeby zaczerpnąć jodu nie trzeba będzie jechać nad morze. Wystarczy... do Gorlic

Autor Aleksandra Tokarz
Żeby zaczerpnąć jodu nie trzeba będzie jechać nad morze. Wystarczy... do Gorlic

Już niebawem podróż nad morze, celem zaczerpnięcia drogocennego jodu, nie będzie konieczna. W Parku Miejskim w Gorlicach stanie bowiem tężnia solankowa. Tym samym, na mapie powiatu pojawi się nowy, atrakcyjny punkt, który uzupełni infrastrukturę parku i poszerzy możliwości spędzania w nim wolnego czasu.

Na budowę tego obiektu miasto pozyskało dofinansowanie z Województwa Małopolskiego w kwocie ponad 124,7 tys. zł. Tężnia powstanie w miejscu dawnej kawiarni „Parkowa", która, choć budzi sentyment mieszkańców, w tej chwili jest w bardzo złym stanie technicznym i wymaga rozbiórki. Przez lata nie znalazła zainteresowania wśród lokalnych przedsiębiorców, którzy chcieliby prowadzić w niej swój biznes.

- Gorlicka tężnia będzie mieć kształt wielokąta wpisanego w okrąg. Wykonana zostanie w konstrukcji drewnianej i wyposażona w oświetlenie. Pośrodku altany usytuowana zostanie kolumna z gałązek tarniny, po której spływać będzie solanka. W obrębie zadaszenia teren zostanie utwardzony i wyłożony kostką granitową (tą z ul. Mickiewicza). Wokół ustawione zostaną ławki, kosze na śmieci oraz pergole nawiązujące do zieleni parkowej i dawnej architektury zabytkowego Parku Miejskiego w Gorlicach - informuje gorlicki samorząd.

Wartość całej inwestycji to około 360 tys. złotych.

Tężnia to obiekt wytwarzający specyficzny mikroklimat – zbudowany zwykle z gałązek tarniny, po której spływa solanka. Wiatr i słońce z kolei sprawiają, że w jej obrębie powstaje pełna ważnych dla zdrowia pierwiastków mgiełka solankowa, która jest niezwykle pomocna w profilaktyce i przy schorzeniach górnych dróg oddechowych. Ze względu na dużą odległość od morza, mieszkańcom naszej części kraju, często brakuje w organizmie dobroczynnych dla zdrowia składników, jakimi są m.in. jod, brom, wapń i magnez.

inf./fot. UM Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje