wtorek, 24 listopada 2020 12:40

Mszana Dolna: Zmarł Andrzej Skowroński, ostatni partyzant Oddziału ADAMA

Autor Aleksandra Tokarz
Mszana Dolna: Zmarł Andrzej Skowroński, ostatni partyzant Oddziału ADAMA

W niedzielę, 22 listopada, zmarł Andrzej Skowroński, łącznik w Oddziale Partyzanckim por. Jana Stachury „ADAMA” I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Ostatni z żyjących żołnierzy tego oddziału. Przeżył 91 lat.

Od początku tzw. Partyzanckich Mszy św. odprawianych w Kościele w Glisnem (1991r.), aż do 2010 roku, zawsze 15 sierpnia brał udział w gliśniańskich uroczystościach poświęconych poległym i zmarłym  żołnierzom Oddziału Partyzanckiego „ADAMA”. To właśnie jemu przez wiele lat przypadł w udziale zaszczyt odczytywania Apelu Poległych.

-Dzisiaj do tego Apelu dopisujemy ś. p. Andrzeja… Cześć Jego Pamięci! - piszą władze gminy Mszana Dolna.

Do końca swojego życia żywo interesował się sprawami swojej Małej Ojczyzny – Rabki, w której się urodził i spędził dzieciństwo oraz regionu, w którym podjął walkę o wolność Ojczyzny wstępując w szeregi Oddziału Partyzanckiego „ADAMA”. Spotkania w Glisnem wspominał ze szczególnym sentymentem.

Pogrzeb ś. p. Andrzeja Skowrońskiego odbędzie się w przeddzień Jego imienin, w sobotę, 28 listopada, w Rabce - Zdroju. Msza św. żałobna odprawiona zostanie w kościele p. w. św. Marii Magdaleny o godz. 12.00. Po niej nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na miejscowym cmentarzu parafialnym.

inf./fot. Gmina Mszana Dolna

Limanowa - najnowsze informacje