piątek, 15 maja 2020 09:42

Zmarł bp. Czesław Stanula, redemptorysta - misjonarz z Szerzyn

Autor Marzena Gitler
Zmarł bp. Czesław Stanula, redemptorysta - misjonarz z Szerzyn

Pochodzący z podtarnowskich Szerzyn hierarcha zmarł 14 maja. Miał 80 lat. W zakonie przeżył 63, w kapłaństwie 56. Biskupem był 31 lat.

Jak informuje portal redemptor.pl, w Brazylii zmarł bp Czesław Stanula CSsR. Urodził się 27 marca 1940 roku w Szerzynach w diecezji tarnowskiej. - Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Redemptorystów złożył 15 sierpnia 1957 roku, a święcenia kapłańskie przyjął 19 lipca 1964 roku. Wyjechał do pracy misyjnej w Argentynie, a następnie w 1972 roku został przeniesiony do Brazylii, do nowopowstającej placówki misyjnej polskich redemptorystów w ubogich regionach stanu Bahia. W 1989 roku został mianowany przez Jana Pawła II biskupem diecezji Floresta w stanie Pernambuco w Brazylii, gdzie pracował do  roku 1997. Następnie został przeniesiony do diecezji Itabuna w południowej części stanu Bahia, również jako biskup diecezjalny, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę w 2017 roku - piszą redemptoryści.

Bp Czesław Stanula został za swoją działalność misyjną odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Gmina Szerzyny przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela.

inf. i foto: Diecezja Tarnowska

Tarnów - najnowsze informacje