wtorek, 3 listopada 2020 14:08

Zmarł Eugeniusz Mróz, ostatni szkolny kolega Karola Wojtyły

Autor Aleksandra Tokarz
Zmarł Eugeniusz Mróz, ostatni szkolny kolega Karola Wojtyły

"Darem niebios moje losy splotły się z drogą Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II" - zwykł mawiać Eugeniusz Mróz, jego przyjaciel ze szkolnej ławy. Ostatni szkolny kolega Karola Wojtyły zmarł dziś rano. Przeżył sto lat.

Eugeniusz Mróz pochodził z Limanowej. Urodził się 14 marca 1920 roku. Od piątej klasy uczęszczał do Gimnazjum im. Marcina Wadowity, gdzie poznał swojego przyjaciela Karola Wojtyłę. Razem zdawali maturę w 1938 roku, razem też mieszkali w tej samej kamienicy na ul. Kościelnej. Po maturze ich drogi się rozeszły. Spotkali się dopiero po latach. Mróz rozpoczął studia prawnicze na UJ, które przerwała II wojna światowa.

W czasie okupacji był czynnym żołnierzem partyzantki Armii Krajowej w wadowickim Obwodzie Narodowej Organizacji Wojskowej. Używał pseudonimu “Lima”. Po zakończeniu wojny osiadł w Opolu, gdzie pracował przez wiele lat jako radca prawny.

W marcu br. skończył 100 lat. Mieszkał w Domu Pomocy Społecznej "Anna" w Krapkowicach.

Eugeniusz Mróz był autorem wielu wspomnień i artykułów o latach szkolnych Karola Wojtyły i o międzywojennych Wadowicach. Po wyborze na papieża Karola Wojtyły, był jednym z najaktywniejszych animatorów życia koleżeńskiego przyjaciół szkolnych Jana Pawła II. Współorganizował spotkania klasowe i stale utrzymywał kontakty z kolegami.

Rada Miejska w Wadowicach przyznała mu 22 lutego 2012 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta.

fot. DPS "Anna" w Krapkowicach

Nowy Sącz: Rodzina i bliscy pożegnali Barbarę Koral
W bazylice św. Małgorzaty odprawiona została dziś msza św. żałobna za zmarłą Barbarę Koral. Żonę młodszego z braci Koral pożegnała rodzina, bliscy oraz sądeczanie. Barbara Koral zmarła 30 października. Miała 63 lata. W 2018 roku zdiagnozowano u niej raka trzustki. Wraz z mężem Józefem, Honorowym O…
Polska

Polska - najnowsze informacje