piątek, 23 września 2022 18:05

Zmarł Franciszek Pieczka. Miał 94 lata. Okrągły jubileusz świętował w Krakowie

Autor Mirosław Haładyj
Zmarł Franciszek Pieczka. Miał 94 lata. Okrągły jubileusz świętował w Krakowie

Franciszek Pieczka zmarł w piątek (23 września). Miał 94 lata.

O śmierci wybitnego aktora poinformowało Polskie Radio RDC, które powołało się na rodzinę artysty.

W 2018 r. Franciszek Pieczka świętował w Krakowie swoje 90. urodziny. Wzruszony jubilat opowiadał, jak wielki wpływ na jego artystyczną osobowość miały lata spędzone w Krakowie.

– To tutaj stawiałem pierwsze kroki na scenie jako aktor. W nowohuckim Teatrze Ludowym zespół tworzyli sami młodzi, dzięki czemu nie musiałem zaczynać od „trzymania halabardy”, ale miałem okazję wcielać się w rozmaite role. A to bardzo ważne dla młodego, żywiołowego aktor

– podkreślał, dodając, jak istotna była dla niego współpraca z Konradem Swinarskim, który zaoferował mu rolę Woyzecka już podczas pracy w Teatrze Starym.

Choć popularność aktor zdobył przede wszystkim rolą Gustlika Jelenia w serialu „Czterej pancerni i pies”, jego filmografia była imponująca. Niemal pół tysiąca ról, znakomite kreacje filmowe i teatralne, współpraca z najlepszymi polskimi reżyserami (Krzysztofem Kieślowskim,Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą, Jerzym Kawalerowiczem, Janem Jakubem Kolskim czy Kazimierzem Kutzem) przy wrodzonej skromności stawały go w pierwszym szeregu najlepszych polskich aktorów.

Podczas uroczystości można było zobaczyć Franciszka Pieczkę m.in. w „Pamiętniku znalezionym w Saragossie”, „Bliźnie”, „Austerii”, „Perle w koronie”, „Ziemi obiecanej”, „Jańciu Wodniku”, „Sprawa się rypła”, „Quo vadis” czy w serialu „Czterej pancerni i pies”.

Franciszek Pieczka jest znany z ról w „Czterech pancernych", Żywocie Mateusza”, „Austerii” czy "Quo vadis”.

Fot. i inf.: UMK

Polska

Polska - najnowsze informacje