środa, 19 lutego 2020 15:11

Znamy szczegóły 37. Karpackiego Wyścigu Kurierów

Autor Marzena Gitler
Znamy szczegóły 37. Karpackiego Wyścigu Kurierów

14 lutego w w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie oficjalnie zaprazemtowano szczegóły 37. Karpackiego Wyścigu Kurierów im. Wacława Felczaka. Sześcioetapowa rywalizacja rozpocznie się 28 kwietnia w Budapeszcie, a zakończy 3 maja w Krasiczynie. Kiedy i w którym mieście pojawi się peleton?

Wśród gości zaproszonych przez dyrektora wyścigu – Tomasza Wójcika na prezentacji obecni byli m.in Zenon Jaskuła – trzeci kolarz i zwycięzca etapowy Tour de France 1993, Marek Kosicki – prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego, Wojciech Frazik – biograf Wacława Felczaka, a także członkowie słowackich i węgierskich urzędów konsularnych.

Na miejsce prezentacji wybrano Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. - Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ dziś mamy 58. rocznicę zawiązania AK – organizacji, w której szeregach znajdowało się wielu kurierów. Jednym z nich był Wacław Felczak, który od roku jest patronem wyścigu (wcześniej był nim inny słynny kurier – Jan Karski) - podkreślili organizatorzy.

Wacław Felczak w czasie wojny był łącznikiem operującym na odcinku Budapeszt-Koszyce, potem był emisariuszem Rządu RP na uchodźstwie, za co w 1948 roku trafił do więzienia, w którym spędził osiem lat. Po wyjściu na wolność był wykładowcą UJ i działął na rzecz zacieśniania relacji polsko-węgierskich.

Jednym z partnerów wyścigu jest Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Jego logo pojawi się na białej koszulce lidera klasyfikacji generalnej wyścigu. Oprócz trykotu, o zdobycie którego będą walczyli liderzy poszczególnych zespołów, zaprezentowany został również strój, w jakim na trasę wyjedzie lider klasyfikacji górskiej. Podobnie jak w zeszłym roku będzie on miał kolor zielony, a jego sponsorem będzie Małopolska. Kolejne prezentacje odbędą się w Krasiczynie (22 lutego), Veszprem (20 marca), Warszawie (16 kwietnia) i Tarnowie (24 kwietnia).

Wyścig przeznaczony jest dla zawodników poniżej 23 roku życia. Pierwszą edycję wyścigu rozegrano w 1975 roku. Do 2000 roku nosił on nazwę „Szlakiem Kurierów Beskidzkich” i był przeznaczony dla kolarskich juniorów, przez lata gromadząc na starcie wszystkich znanych z tamtych lat kolarzy polskich, czechosłowackich i węgierskich. Reaktywowano go po kilkuletniej przerwie w 2009 roku. Został wtedy wpisany też do europejskiego kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

- 37. edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów będzie znakomitym przetarciem przed słynnym Giro d’Italia, które w maju tego roku wystartuje ze stolicy Węgier. Pod względem sportowym nie ustępujemy tak znamienitym wyścigom młodzieżowym jak Tour de L’avenir czy Girobio – podkreślił Tomasz Wójcik, dyrektor Karpackiego Wyścigu Kurierów.

Sześcioetapówka rozpocznie się 28 kwietnia w Budapeszcie, a zakończy 3 maja wokół Krasiczyna. Prolog w stolicy Węgier stanowi sześciokilometrowa jazda indywidualna na czas. Kolejne etapy poprowadzą z Veszprem do Papy (29.04, 150 km), ze Starego Smokowca na Hrebienok (30.04, trzykilometrowa czasówka w Wysokich Tatrach), z Krynicy-Zdroju do Tarnowa (1.05, 140 km), z Ciężkowic do Połańca (2.05, 160 km) i wokół Krasiczyna (3.05, 120 km).

Na liście startowej znajdują się 24 zespoły, 130 kolarzy, w tym reprezentacja Polski, CCC Development Team, Chrobry Głogów oraz zespoły z Austrii, Białorusi, Czech, Estonii, Francji, Holandii, Izraela, Kolumbii, Niemiec, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Węgier i Włoch.

Oczywiście nie zabraknie wersji wyścigu dla amatorów i turystów. Na kurierskim szlaku chcemy jeszcze bardziej promować przeszłość i przyszłość współpracy polsko–węgierskiej w oparciu o życiorysy naszych niezapomnianych kurierów - zaznaczył Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski.

Małopolska jest jednym z sześciu oficjalnych partnerów KWK i patronem klasyfikacji górskiej (w naszym regionie zostanie rozegranych 8 z 13 premii górskich) z nominowaną zieloną koszulką. Po raz pierwszy w historii wyścig pojawi się w Krynicy-Zdroju. Czwarty etap rozpocznie się w Perle Polskich Uzdrowisk, a zakończy w Tarnowie. Będzie miał cztery górskie premie i największe przewyższenia. Piątego dnia kolarze pojadą z Ciężkowic na Ziemię Świętokrzyską, do Połańca. - To jedyny wyścig w kategorii orlików z kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej w tej części Europy. Cały świat przyjeżdża do nas – zaznaczył z dumą Marek Kosicki, prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego. Kolarze powalczą o mosiężna statuetkę kolarza, będącą główną nagrodą. - Rower połączy trzy kraje, Polskę, Słowację i Węgry – podsumował Zenon Jaskuła, honorowy gość wyścigu, znakomity przed laty polski kolarz.

Trasa 37. Karpackiego Wyścigu Kurierów

Prolog 28.04.2020 – Budapest Csepel – 6 kilometrów

29.04.2020 – Vesprem – Papa – 150 kilometrów

30.04.2020 – Vysoke Tatry – 3 kilometry

01.05.2020 – Krynica-Zdrój – Tarnów – 140 kilometrów

02.05.2020 – Ciężkowice – Połaniec – 160 kilometrów

03.05.2020 – Krasiczyn – Krasiczyn Zamek – 120 kilometrów

foto: UMWM

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje