czwartek, 2 lipca 2020 10:42

Znamy trasę 77. Tour de Pologne UCI World Tour!

Autor Tomasz Stępień
Znamy trasę 77. Tour de Pologne UCI World Tour!

Ponad 891 kilometrów w ciągu pięciu dni pokonają kolarze w 77. Tour de Pologne UCI World Tour. Wielkie  ściganie rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Śląskim, a zakończy 9  sierpnia w Krakowie. Nie zabraknie odcinków dla sprinterów, specjalistów  od klasyków i górskich wspinaczek. Trasę wyścigu oficjalnie  zaprezentowano w Sportowym Wieczorze w TVP Sport.

Tour de Pologne będzie  pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z  pandemią koronawirusa. W tym roku polski narodowy wyścig odbędzie się w  formule pięcioetapowej, z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa –  bez publiczności na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i  kolumny reklamowej, za to z obowiązkowym protokołem sanitarnym.

- Aby  zapewnić wszystkim bezpieczeństwo musimy wprowadzić pewne niezbędne  ograniczenia. Cały zespół włożył ogromny wysiłek w dostosowanie wyścigu  do zasad podyktowanych tą wyjątkową sytuacją. Sport uczy szukać  pozytywnych stron i chcemy, aby Tour de Pologne, pierwszy etapowy wyścig  UCI World Tour po długiej przerwie, niósł takie pozytywne przesłanie – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.

Gośćmi  prezentacji byli także Rafał Majka z grupy Bora Hansgrohe, zwycięzca  Tour de Pologne z 2014 roku oraz Tomasz Marczyński z grupy Lotto Soudal.

- Chciałbym  już wrócić do ścigania, ostro trenuję i jestem zadowolony z obecnej  dyspozycji. Przed Tour de Pologne pojadę w pięcioetapowym Vuelta Burgos,  więc do Polski powinienem przyjechać dobrze przygotowany. Czuję, że na  polskiej ziemi będzie dobrze i jeżeli szczęście dopisze, to na pewno  będę walczył o zwycięstwo – powiedział Rafał Majka.

- Tour  de Pologne to dla nas bardzo ważny wyścig. Przyjedziemy z mocnym  składem, który może powalczyć w każdym terenie. Mamy grupę sprinterską z  Johnem Degenkolbem, który wygrywał już etapy w Polsce. W kwestii  ucieczek będę miał wolną rękę razem z Thomasem De Gendtem, a Tim  Wellens, który zna smak zwycięstwa w Tour de Pologne, powalczy o  klasyfikację generalną – powiedział Tomasz Marczyński z grupy Lotto Soudal.

77.  Tour de Pologne rozpocznie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie 5 sierpnia,  dokładnie w rocznicę tragicznego wypadku Bjorga Lambrechta. Wyścig  rozpocznie się minutą ciszy, a pamięć belgijskiego kolarza zostanie  uczczona także poprzez specjalną klasyfikację jego imienia, dla  najlepszego młodzieżowca. Pierwszy etap poprowadzi z Chorzowa przez  Piekary Śląskie, Ogrodzieniec, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, do  Katowic. Tu kolarze pokonają trzy rundy i zafiniszują przy Spodku.  Partnerem startu pierwszego etapu jest Województwo Śląskie.

Drugi  etap także powinien zakończyć się sprinterską rozgrywką. Po starcie z  Opola kolarze wjadą na Górę Świętej Anny, powalczą na Lotnych Premiach  LOTTO Strzelce Opolskie oraz Ujazd i zafiniszują w Zabrzu.

Trzeci etap  rozpocznie się w Wadowicach, mieście urodzin świętego Jana Pawła II. W  ten sposób 77. Tour de Pologne nawiązuje do setnej rocznicy urodzin  Papieża Polaka. Trzeci etap to także pierwsze wysokie góry w tegorocznym  wyścigu. Na trasie znajduje się siedem górskich premii, w tym podjazdy  na Kocierz i Przegibek, a także lotne premie w Wilkowicach i  Łodygowicach. Partnerem mety w Bielsku-Białej jest Województwo Śląskie.

O  losach wyścigu może zdecydować czwarty, królewski etap BUKOVINA Resort –  Bukowina Tatrzańska. Doskonale znane rundy z podjazdami pod Ścianą  HARNAŚ i Ścianą BUKOVINA.

Finałowy etap rozpocznie się w Zakopanem, a po  pokonaniu kilku górskich wyzwań (Ząb, przełęcz Krowiarki) oraz lotnej  premii w Czarnym Dunajcu, peleton zafiniszuje w Krakowie. Tam poznamy  zwycięzcę 77. Tour de Pologne UCI World Tour.

W  77. Tour de Pologne kolarze będą rywalizować w klasyfikacji generalnej  CARREFOUR, klasyfikacji Najlepszy Góral, klasyfikacji Najlepszy Sprinter  LOTOS, klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, klasyfikacji  Zwycięzca Etapu DRUTEX, klasyfikacji drużynowej, klasyfikacji Najlepszy  Polak LOTOS, a także klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.

Małopolska - najnowsze informacje