poniedziałek, 4 listopada 2019 14:12

Zobacz, jak "Porębianie" zatańczyli z Moniuszką

Autor Mirosław Haładyj
Zobacz, jak "Porębianie" zatańczyli z Moniuszką

W niedzielę, 24 października Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie” uczestniczył w Koncercie „Zatańcz z nami! Moniuszko”. W Hali Sportowej TS WISŁA w Krakowie, na jednej scenie, spotkała się większość zespołów folklorystycznych Krakowa i okolic oraz Orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" oraz Soliści, by wspólnie uczcić 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Koncertem dyrygował maestro Zygmunt Magiera.

W programie „Zatańcz z nami! Moniuszko” znalazły się polskie tańce narodowe w wykonaniu zespołów folklorystycznych z Karkowa i okolic. Udział w tym niezwykłym projekcie wzięli: Dziecięcy Zespół Folklorystyczny w Kokotowie, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”, Wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta”, Zespół Pieśni i Tańca „Porębianie”. W sumie kilkuset artystów, których połączyła miłość do tańca ludowego, narodowego i muzyki Moniuszki.

Wyjaśniając ideę projektu, organizatorzy podkreślali: „Stanisław Moniuszko, tworząc polską operę narodową, dokonał niezwykłej syntezy elementów opery włoskiej, francuskiej i niemieckiej z rodzimymi melodiami i rytmami polskich tańców. W najbardziej znanych operach kompozytora takich jak „Halka” czy „Straszny Dwór” tańce odgrywają szczególną rolę. Polonez, mazur czy tańce góralskie to tylko niektóre z wielu pełnych koloru i barwnych kostiumów scen tanecznych w dziełach kompozytora. W roku moniuszkowskim po raz pierwszy w historii udało się zjednoczyć wszystkie zespoły folklorystyczne działające na terenie Krakowa i okolic, aby wspólnie, przed publicznością zatańczyć w rytm muzyki wielkiego polskiego kompozytora”.

Przez kilka dni, pod czujnym okiem pedagogów Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: Michaiła Zubkova, Aleksandry Żaczkovej, Beaty Danielskiej i Joanny Adamowicz, powstawały dwie, wyjątkowe choreografie poloneza. Pierwszym z nich, do muzyki Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz”, uczestnicy projektu „Zatańcz z nami! Moniuszko” rozpoczęli niedzielny koncert w krakowskiej Hali Sportowej. Drugim, do muzyki Stanisława Moniuszki z opery „Halka”, w uroczystym stylu artyści zakończyli wspólne przedsięwzięcie. Publiczność podziwiała wszystkie zespoły także w innych tańcach narodowych i ludowych, które tak bardzo inspirowały Stanisława Moniuszkę w jego twórczości.

Nad całością oprawy muzycznej czuwała orkiestra Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” pod batutą Zygmunta Magiery. Koncert uświetnili swoją obecnością także soliści chóru Zespołu, którzy dla uczestników i licznie zgromadzonej publiczności przygotowali wiązankę najpiękniejszych pieśni ludowych  z repertuaru Stanisława Hadyny.

Organizatorem wydarzenia było Miasto Kraków i ART&SOUND producers, współorganizatorem Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny a partnerami: Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków.

Więcej zdjęć w galerii.

Fot. i inf.: Porębianie, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Brzesko - najnowsze informacje