czwartek, 13 sierpnia 2020 19:01

Zobacz film z zatrzymania grupy przestępczej. Państwo straciło 1,5 mln zł. Jest akt oskarżenia

Autor Mirosław Haładyj
Zobacz film z zatrzymania grupy przestępczej. Państwo straciło 1,5 mln zł. Jest akt oskarżenia

Wydział II do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Krakowie skierował do krakowskiego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom. 47-latkowie działali w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych. Polegały one na wytwarzaniu - bez wymaganego wpisu do rejestrów - wyrobów tytoniowych o znacznej wartości, w postaci krajanki tytoniowej i papierosów, które oznaczano podrobionymi znakami towarowymi w celu wprowadzania ich do obrotu.

Działanie oskarżonych Polaków polegało także na przechowywaniu, przewożeniu, przenoszeniu oraz pomaganiu w ukryciu i zbyciu wyrobów tytoniowych w postaci krajanki tytoniowej oraz papierosów, które nie były oznaczane polskimi znakami akcyzy i uszczuplaniem należności podatkowych ( przestępstwo z art. 258 § 1 k.k. i inne). W ramach tej działalności, mężczyźni brali udział w wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, o znacznej wartości w postaci ponad 2000 kg krajanki tytoniowej o wartości ponad 1,5 mln zł i ponad 8,5 mln sztuk papierosów o wartości blisko 6 mln zł.

Podstawę wszczęcia śledztwa stanowiły ustalenia poczynione między innymi przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zakopanem i Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej, z których wynikało, że na terenie Trzebini może być prowadzona nielegalna produkcja wyrobów tytoniowych, nieoznaczonych znakami skarbowymi akcyzy.

W dniu 7 maja 2019 r., wykonując czynności służbowe, funkcjonariusze PSG w Zakopanem i w Rudzie Śląskiej zatrzymali do kontroli drogowej pojazd kierowany przez jednego z mężczyzn. W samochodzie ujawniono ponad 1,5 mln sztuk papierosów, oznaczonych marką jednego z producentów wyrobów nikotynowych bez znaków skarbowych akcyzy. W związku z ujawnieniem papierosów oznaczonych podrobionym znakiem towarowym, funkcjonariusze Straży Granicznej podjęli penetrację terenu, w celu ustalenia obiektu, w którym mogły być produkowane i składowane wyroby tytoniowe pochodzące z nielegalnej produkcji.

Podjęte działania doprowadziły do ujawnienia hali magazynowej zlokalizowanej w Trzebini. Po otwarciu bramy, wewnątrz hali ujawniono m.in. kompletną linię produkcyjną papierosów wraz z agregatem prądotwórczym, kompresorem i filtrem - osuszaczem powietrza, a także ponad 3 mln sztuk papierosów luzem, ponad 2 tony krajanki tytoniowej, bibułę papierosową i inne produkty służące i  pozostałe po produkcji papierosów. W trakcie prowadzonych czynności, w stosunku do części osób zatrzymanych w hali produkcyjnej, po ich wyjaśnieniach, skierowano do Sądu wnioski o dobrowolne poddanie się karze, które zostały przez Sąd uwzględnione.

W stosunku zaś do dwóch mężczyzn, którzy nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, został skierowany do Sądu akt oskarżenia. Grozi im kara pozbawienia wolności do 7,5 lat.

Film z zatrzymania grupy produkującej nielegalne wyroby tytoniowe

Inf. i foto: Prokuratura Okręgowa w Krakowie

Podhale

Podhale - najnowsze informacje