środa, 13 stycznia 2021 14:28

Zobacz wizualizację Areny Wadowice. Masz uwagi? Zgłoś je

Autor Wiktoria Mitura
Zobacz wizualizację Areny Wadowice. Masz uwagi? Zgłoś je

Pierwsze kroki w kierunku Areny Wadowice wykonane. Powstała wizualizacja hali widowiskowo-sportowej, która w najbliższych latach powstanie na wadowickich Błoniach, tuż obok projektowanej obwodnicy. Arena stanie się ikoną nie tylko dla Wadowic, ale będzie nową wizytówką na mapie południowej części Polski.

Wizualizacja jest pierwszym etapem prac projektowych. Powstaje na etapie przygotowania, w tzw. fazie przedinwestycyjnej, w której zawiera się analizę warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, opracowuje program i zarys inwestycji. Autorką koncepcji projektowej Areny Wadowice jest urzędniczka Wydziału Infrastruktury i Rozwoju wadowickiego magistratu, Katarzyna Maciąg-Pająk.

Planowana hala widowiskowo-sportowa powstać ma na wadowickich Błoniach, tuż obok przyszłej obwodnicy. Bryła obiektu nawiązywać ma architekturą do lokalnego górskiego krajobrazu i istniejącego otoczenia. Według wstępnych założeń widownia hali będzie liczyć ok. 1000 miejsc z możliwością dołożenia kolejnych kilkuset.

Arena dostosowana będzie nie tylko do organizacji imprez sportowych – z pełnowymiarowymi boiskami do gier zespołowych, ale również do spotkań biznesowych, koncertów i innych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Tym, co z pewnością ma wyróżniać Arenę Wadowice w skali całego kraju, będzie jej ukierunkowanie na jedną z najmłodszych dyscyplin olimpijskich – BMX.

– Arena będzie centrum olimpijskich przygotowań BMX z pierwszym w Polsce olimpijskim torem BMX. Na obiekcie tym trenować będą czołowi kolarze BMX w Polsce, m.in. z klubu Aquila Wadowice, w składzie którego mamy wielu medalistów mistrzostw Polski w tej dyscyplinie sportu. Tor wraz z widownią zewnętrzną wkomponowane będą w formę całego budynku – informuje burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Co jeszcze znajdzie się w przyszłej arenie?

Poza główną halą w obiekcie będzie m.in. miejsce na salę treningową, część gastronomiczną i konferencyjną. W planach jest również budowa olimpijskiej ścianki wspinaczkowej, sali do sportów walki oraz utworzenie biur dla wadowickich stowarzyszeń. Hol Areny wraz z antresolą to miejsce przeznaczone do odpoczynku i spotkań towarzyskich przed rozpoczęciem danego meczu lub koncertu. W przestrzeni tej będzie również możliwość organizacji wystaw, konferencji, targów lub innych wydarzeń. Na drugiej kondygnacji budynku powstanie przeszklona strefa VIP i restauracja, do której będzie można wejść zarówno z budynku, jak i z zewnątrz.

– Nie ma co ukrywać, Gminy Wadowice nie stać na tak ogromną inwestycję bez dodatkowych źródeł finansowania. Dlatego… Po pierwsze, do stworzenia tej koncepcji nie wynajęliśmy firmy zewnętrznej, nie zapłaciliśmy za nią ani złotówki. Autorką wizualizacji jest nasza zdolna urzędniczka. Po drugie, za kompleksowy projekt budowlany i wykonawczy oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń i zgłoszeń – też nie zapłacimy z budżetu Gminy. Pozyskaliśmy na ten cel 2 miliony złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Po trzecie, budowę zrealizujemy ze środków zewnętrznych, o które będziemy aplikować. Ostatnie lata pokazały, że potrafimy je pozyskiwać. I po czwarte, funkcjonowanie Areny będzie miało również charakter komercyjny, co pozwoli na pokrycie znacznej części kosztów utrzymania obiektu – wymienia burmistrz Kaliński.

Warto podkreślić, że przedstawiona wizualizacja nie jest ostateczna. Trwają konsultacje z przedstawicielami klubów sportowych, którzy już przekazali wiele cennych uwag i propozycji zmian. Chętnych do przekazania swoich pomysłów, sugestii czy wątpliwości zapraszamy do kontaktu mailowego: promocja@wadowice.pl lub telefonicznego pod numerem: 512-448-952.

Przetarg na projekt rusza jeszcze w tym roku.

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje