poniedziałek, 21 grudnia 2020 09:21

Żołnierz Wyklęty z Sądecczyzny odznaczony za zasługi dla Województwa Małopolskiego

Autor Aleksandra Tokarz
Żołnierz Wyklęty z Sądecczyzny odznaczony za zasługi dla Województwa Małopolskiego

Kapitan Stefan Kulig został odznaczony srebrnym medalem honorowym za zasługi dla Województwa Małopolskiego, poprzez pełną poświęcenia służbę Ojczyźnie, upamiętnianie wydarzeń wojennych, których był świadkiem oraz zaangażowanie w kształtowanie świadomości patriotycznej kolejnych pokoleń Polaków.

-Przyznawany od 2011 roku medal honorowy za zasługi dla Województwa Małopolskiego jest najwyższym wyróżnieniem samorządu województwa, mającym na celu uhonorowanie osób, organizacji i instytucji, w sposób szczególny przyczyniających się do rozwoju regionu. Dziękujemy za wszystko to, co Pan zrobił dla Ojczyzny, dla Małopolski i jej mieszkańców – gratulował sekretarz Wojciech Piech.

Kapitan Stefan Kulig jest jednym z ostatnich, żyjących Żołnierzy Wyklętych na Sądecczyźnie (urodzony w 1926 roku). Ofiara dwóch totalitaryzmów: faszystowskiego i komunistycznego. Po wybuchu II Wojny Światowej – jako nastolatek – wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). Przyjął pseudonim konspiracyjny „Gorol". W czasie wojny brał udział w akcji kurierskiej ZWZ-Armii Krajowej. Był małym łącznikiem, wskazywał drogę kurierom na trasie Warszawa – Kraków - Nowy Sącz – Piwniczna - Budapeszt.

Kolportował nielegalną prasę. Aresztowany przez Gestapo w Boże Narodzenie w 1942 roku, przez ponad dwa lata doświadczał okrucieństwa niemieckich obozów koncentracyjnych: Oświęcimiu-Brzezince (Auschwitz-Birkenau), Ravensbrück, Sachsenhausen, Zakładów Heinkela. W Auschwitz-Birkenau padł ofiarą pseudomedycznych eksperymentów, wszczepiono mu tyfus plamisty. Po wyzwoleniu, niepogodzony z nową rzeczywistością, przystąpił do Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN), antykomunistycznej partyzantki, działającej w Beskidzie Sądeckim. Aresztowany w 1948 roku przez Urząd Bezpieczeństwa (UB), przeszedł nieludzkie śledztwo, zakończone wyrokiem skazującym na pięć lat więzienia.

Krynica-Zdrój: Szpital tymczasowy powstał zbyt późno?
20.Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy-Zdroju został 18 listopada przemianowany na kolejny małopolski szpital tymczasowy. Czy ta decyzja była potrzebna? Faktem jest, że gdyby nie powstanie szpitala tymczasowego, okoliczne placówki mogłyby mieć spore problemy. Czy decyzji tej nie …

Karę odbywał w Potulicach i Strzelcach Opolskich, gdzie zmuszany był do niewolniczej pracy. Po wyjściu na wolność, do końca Polskiej Republiki Ludowej (PRL) był obserwowany przez UB, a następnie Służbę Bezpieczeństwa (SB). Brał aktywny udział w uroczystościach patriotycznych w Nowym Sączu i w Krakowie. W 2014 roku awansował do stopnia kapitana. Wielokrotnie odznaczany. Posiada m.in.: Złoty Krzyż Kombatancki (1999), tytuł „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza” oraz „Złote Jabłko Sądeckie”. Spotyka się z młodzieżą, której opowiada o swoim życiu, przyczyniając się do kształtowania świadomości patriotycznej młodego pokolenia.

inf./fot. Biuro Prasowe UMWM

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka