piątek, 13 stycznia 2023 13:19

Żołnierze „Zośki” i „Parasola” w Zakopanem

Autor Tomasz Stępień
Żołnierze „Zośki” i „Parasola” w Zakopanem

W czasie okupacji hitlerowskiej żołnierze z batalionów harcerskich działali w podziemiu, wykonywali wyroki, wysadzali pociągi. W Powstaniu walczyli z bronią w ręku. Mimo represji i aresztowań także po wojnie utrzymywali więzi i organizowali zjazdy koleżeńskie.

Spotykali się często - z okazji ślubów czy imienin. Ale żołnierze „Zośki” i „Parasola” organizowali też w latach 1945-1948 specjalne zjazdy koleżeńskie w Zakopanem, Szklarskiej Porębie czy Karpaczu. Na jedno z nich przyjechał płk Jan Mazurkiewicz „Radosław” - dowódca Kedywu i Zgrupowania „Radosław”, pod którego rozkazami walczyli w Powstaniu Warszawskim.

Aby upamiętnić bohaterów z harcerskich batalionów Instytut Pamięci Narodowej i Archiwum Akt Nowych w Warszawie zorganizowali wystawę plenerową „Harcerze. Bohaterowie. Sportowcy”. Jej wernisaż odbędzie się na pl. Niepodległości w Zakopanem, 14 stycznia 2023 r., godz. 11. Wystawa upamiętnia harcerzy Szarych Szeregów, organizacji konspiracyjnej, która podczas II wojny światowej wsławiła się bohaterską walką w obronie ojczyzny. Mimo niesprzyjających okoliczności w powojennej Polsce, starali się pielęgnować przyjaźń i tradycje harcerskie.

Zakopiański wernisaż wystawy uświetni występ kapeli góralskiej „Polaniorze” z Kościeliska. Ekspozycja pozostanie przy Pomniku Grunwaldzkim do 20 lutego. Potem będzie ją można zobaczyć w Szklarskiej Porębie (21 lutego – 20 marca), Karpaczu (21 marca – 19 kwietnia) i Jeleniej Górze (20 kwietnia – 17 maja 2023).

Wystawa została objęta patronatem Polskiego Związku Narciarskiego, Starostwa Powiatowego w Zakopanem oraz Miasta Zakopane.

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka