18 i 19 sierpnia na starosądeckim rynku odbył się 10 jarmark rzemiosła. Jubileuszowe spotkanie był okazją do uhonorowania mistrzów rzemiosła i osób, które rzemiosło wspierają.
Starosądecki jarmark to dwa dni handlu, targowania, przebierania, oglądania i zabawy przy muzyce. Goście jarmarku nie wychodzili oczywiście ze starosądeckiego rynku głodni. Swój kunszt prezentowało ponad 120 wystawców i rękodzielników z różnych branż. Nic dziwnego, ze impreza cieszy się wielką popularnością a goście odśpiewali 100 lat Starosądeckiemu Jarmarkowi Rzemiosła, życząc imprezie dalszych sukcesów.
Na jarmarku można znmależć prawdziwe perełki. Rzemieslnicy, którzy zjecheli tu z całego regionu tworzą przedmioty oryginalne i niepowtarzalne, wkładając w nie pomysł, pasję i serce. Wielu z nich to prawdziwi artyści. Na zwiedzających i potencjalnych kupujacych czekały przedmiot piękne i wyszukane: od ceramiki, przez ręcznie robioną biżuterię, po tkane chodniki i narzuty, figurki z wosku pszczelego, szydełkowe aniołki, zabawki ludowe, wyroby z lnu i skóry, a także drewniane rzeźby i obrazy... Dla amatorów kulinarnych wrażeń również nie zabrakło atrakcji. Chleb wiejski z łopaty, podpłomyki, kindziuki, czy marynowane grzyby to tylko niektóre z tradycyjnych (nie tylko sądeckich) potraw, którymi można się było raczyć podczas jarmarku. Starosądeckim kramom towarzyszyły warsztaty rękodzieła: łupania gontu, ceramiki i filcowania.

Uczestnicy imprezy bawili się przy muzyce zespołów: Mały Śląsk, GooroleSKA , Starosądeczanie i zespołów z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu. Na koniec zaprezentował się Stanisław Karpiel Bułecka z zespołem Future Folk, który swoją energią poderwał z ławek wszystkich gości. W ten weekend średniowieczny rynek karpackiego miasteczka zapełnił się kramami i gwarem, nawiązując do wielowiekowej tradycji.
Jarmark był też okazją do uhonorowania ludzi zasłużonych dla rzemiosła. Decyzją Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu Honorową Odznaką „Za zasługi w rzemiośle” wyróżnieni zostali: Katarzyna Rychlik z Pracowni Ceramiki Artystycznej Vector z Wadowic Maria Janiczak, Jan Kołacz ) Gospodarstwo Pasieczne Miś), Władysław Raczek, Lubomir Kopcak, Kazimierz Basta Mieczysław Tarnawa i Stanisław Zegartowski.
Decyzją Kapituły Odznaki Honorowej „Szabla Kilińskiego” Związku Rzemiosła Polskiego na wniosek Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu najwyższym wyróżnieniem w rzemiośle, czyli „Szablą Kilińskiego” zostali odznaczeni: Marian Cycoń ( były parlamentarzysta i burmistrz Starego Sącza, działacz samorządowy i społeczny, aktywnie wspierający rozwój rzemiosła zwłaszcza lokalnego i Zdzisław Duda rzemieślnik zrzeszony w Cechu Rzemiosł Różnych w Nowym Targu, aktywny działacz samorządu gospodarczego rzemiosła, właściciel firmy stolarskiej łączącej tradycje z nowoczesnością.
Prezydium Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego na wniosek Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego” wyróżniło Jacka Lelka Burmistrz Starego Sącza (za wspieranie i propagowanie firm rzemieślniczych będących siłą gospodarczą regionu sądeckiego, organizatora starosądeckiego Jarmarku Rzemiosła, a Honorową Odznaką Rzemiosła „Rzemiosło – za zasługi” odebrał wiceburmistrz Kazimierz Gizicki za wspieranie lokalnej przedsiębiorczości, w tym zrzeszonej w organizacjach samorządu gospodarczego rzemiosła, współtwórca Starosądeckiego Jarmarku Rzemiosła.
Uroczystego aktu dekoracji dokonali Jan First – Honorowy Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Tadeusz Szewczyk – Prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu, Członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, Jan Malinowski – Zastępca Prezesa Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu i Paweł Cieślicki – Członek Zarządu Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.
inf i foto: UM SS
