środa, 21 października 2020 11:45

14 biskupów Konferencji Episkopatu Polski zakażonych! Jeden zmarł

Autor Aleksandra Tokarz
14 biskupów Konferencji Episkopatu Polski zakażonych! Jeden zmarł

14 biskupów Konferencji Episkopatu Polski jest zakażonych koronawirusem. Jeden z nich – biskup senior Bogdan Wojtuś – zmarł w czwartek.

Od początku pandemii zakażenie COVID-19 potwierdzono w Polsce u 17 biskupów. Aktualnie chorych jest 14 z nich. Biskup senior archidiecezji poznańskiej Bogdan Wojtuś zmarł we wtorek.

-Biskupi pochodzą z różnych rejonów Polski i nie wszyscy z zakażonych brali udział w Zebraniu Plenarnym KEP w Łodzi w dniach 5-6 października, co sprawia, że nie jest łatwo jednoznacznie określić, gdzie znajduje się źródło zakażeń – tłumaczy w rozmowie z wp.pl rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak.

Pierwszy biskup, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, to biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik. Duchowny przez miesiąc był hospitalizowany w szpitalu w Szczecinie.

Kolejnymi zakażonymi byli biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej bp Roman Pindel, abp Wiktor Skworc, dwóch biskupów z diecezji opolskiej: Andrzej Czaja i Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy Szymon Stułkowski, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Grzegorz Balcerek, a także ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Tadeusz Lityński oraz emerytowany biskup pomocniczy Paweł Socha. Kuria diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej poinformowała o zakażonych biskupach Edwardzie Dajczaku oraz Krzysztofie Włodarczyku. Koronawirusa potwierdzono także u przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

19 października stwierdzono obecność koronawirusa u bp. Wiesława Meringa.

fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Polska

Polska - najnowsze informacje