wtorek, 3 września 2019 07:09

29 rannych, jedna ofiara śmiertelna - jak doszło do wypadku pod Nowym Sączem?

Autor Marzena Gitler
29 rannych, jedna ofiara śmiertelna - jak doszło do wypadku pod Nowym Sączem?

Wczoraj przed południem na drodze powiatowej w Świniarsku doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Policja podała pierwsze ustalenia i bilans ofiar.

Do wypadku doszło około godziny 10:20. Na pas ruchu, którym jechał autobus kursowy marki Mercedes, jadący w kierunku Podrzecza, zjechała jadąca z przeciwka ciężarówka marki Scania. Doszło do czołowego zderzenia tych pojazdów, w wyniku czego 29 osób zostało poszkodowanych (w tym 15 nastolatków). W tył autobusu wjechała samochód marki Seat, którym podróżowały 2 osoby (nie odniosły obrażeń).

Poszkodowani trafili do 5 małopolskich szpitali m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie. Niestety, jedna osoba zmarła - to 85-letni mężczyzna. 8 osób jest nadal w stanie ciężkim.

W akcji ratunkowej uczestniczyło pogotowie (3 śmigłowce LPR, 10 karetek), państwowa i ochotnicza straż pożarna (14 zastępów, 53 ratowników). W działaniach uczestniczyli także policjanci (ponad 50-ciu), którzy oprócz czynności na miejscu zdarzenia zorganizowali objazdy oraz przeprowadzili wraz z prokuratorem i biegłym sądowym oględziny pojazdów i miejsca wypadku.

Kierujący samochodem ciężarowym był trzeźwy. Został zatrzymany do dyspozycji prokuratury. Kierujący autobusem w stanie ciężkim przebywa w szpitalu, gdzie pobrano mu krew do badania stanu trzeźwości.

Śledztwo, które wyjaśni przyczyny i okoliczności tej katastrofy prowadzić będzie Prokuratura Rejonowa w Nowym Sączu.

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu uruchomiło specjalną infolinię dla rodzin osób poszkodowanych.

Pomoc zadeklarowała też Gmina Chełmiec, na terenie której doszło do zdarzenia. "W związku z wypadkiem jaki miał miejsce w Świniarsku informujemy, iż osoby potrzebujące pomocy, w celu uzyskania wsparcia również mogą kontaktować się z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chełmcu osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu (018) 440-46-27 oraz za pośrednictwem Sołtysa Świniarska Pani Anny Stepaniak tel. 662 500 101." - podano na stronie internetowej gminy.

Na miejsce wypadku przybył starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski oraz wojewoda małopolski Piotr Ćwik i poseł Józef Leśniak.

- To kolejne tragiczne zdarzenie na terenie Małopolski w ostatnim czasie – mówił wojewoda Piotr Ćwik. – Część podróżujących to nastolatkowie, którzy wracali z rozpoczęcia roku szkolnego.

inf. i foto: UWwK, KMP NS, PN, UGC

zobacz też:

Wypadek pod Nowym Sączem. Rannych kilkanaścioro uczniów

Nowy Sącz - najnowsze informacje