Trzy nowoczesne autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid wzmocniły flotę Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. Pojazdy zostały uroczyście odebrane od firmy Solaris przez Zastępcę Burmistrza Czechowic-Dziedzic Macieja Kołoczka i Prezesa PKM Jana Matla i w piątek 6 kwietnia wyjechały na drogi gminy.
Przekazanie nowych autobusów dla gminnego przewoźnika odbyło się w czwartek 5 kwietnia br., na Placu Jana Pawła II w Czechowicach-Dziedzicach. Zanim klucze do nowych pojazdów trafiły w ręce kierowców czechowickiego PKM, symbolicznego ich przekazania na ręce Zastępcy Burmistrza Macieja Kołoczka dokonał Rafał Zajas, Dyrektor ds. Sprzedaży Solaris Bus & Coach SA.
Hybrydy dla czechowickiego PKM, to pierwsze autobusy z napędem hybrydowym w całym subregionie południowym.
Zakup trzech hybrydowych autobusów marki Solaris to część projektu „Przyjazna Komunikacja w Czechowicach-Dziedzicach”, realizowanego przez PKM w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. W ramach projektu czechowickie przedsiębiorstwo aplikowało o kwotę przeszło 7 mln 300 tysięcy złotych, stanowiącą 85-procentowe dofinansowanie całości zadania polegającego na gruntownej modernizacji taboru przewoźnika. W związku z zakupem hybryd, w ramach projektu powstało również stanowisko kontrolno-diagnostyczne dla autobusów hybrydowych.
Autobusy hybrydowe Solaris Urbino 12 Hybrid, które właśnie wyjechały na ulice Czechowic-Dziedzic, wyposażone są w szeregowy system hybrydowy HybriDrive amerykańskiego producenta BAE Systems. W rozwiązaniu tym silnik elektryczny zasilany jest energią elektryczną z magazynu energii. Ten z kolei ładowany jest z generatora prądu napędzanego silnikiem wysokoprężnym o niewielkiej pojemności (Cummins ISB4.5E6 o mocy 210 KM) i tym samym niskim zużyciu oleju napędowego. Ekologiczny, w części elektryczny napęd, pozwala na znaczące obniżenie zużycia paliwa i poziomu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Autobusy hybrydowe wyposażone są w system Stop-and-Go, który wyłącza pracę silnika spalinowego podczas postoju na przystanku oraz umożliwia odjechanie z przystanku w trybie bezemisyjnym, a także system Arrive-and-Go, który dodatkowo wyłącza pracę silnika spalinowego już podczas podjeżdżania autobusu do przystanku. Dzięki tym rozwiązaniom autobus, według przeprowadzonych testów, jest w stanie zaoszczędzić do 20 proc. paliwa potrzebnego w analogicznym pojeździe z konwencjonalnym napędem.
Autobusy hybrydowe, podobnie jak dostarczone już do Czechowic-Dziedzic 4 sztuki autobusów z silnikiem diesla, wyposażone są w m.in.:
- nowoczesną, wytrzymałą konstrukcję, odporną na korozję, wykonaną ze stali nierdzewnej,
- klimatyzację przestrzeni pasażerskiej oraz kabiny kierowcy,
- blokadę alkoholową zamontowaną w kabinie kierowcy,
- ładowarki USB z podświetlaniem LED, które umożliwiają ładowanie urządzeń elektronicznych takich jak: smartfon, tablet, czy inne urządzenia mobilne,
- monitoring wizyjny z wysokiej jakości kamerami,
- kasowniki wielofunkcyjne, z możliwością kasowania tradycyjnego biletu papierowego jak i obsługi płatności za przejazd kartą zbliżeniową,
- system detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika,
- tablice zewnętrzne LED (kolor biały) i monitor LCD wewnątrz pojazdu,
- system zapowiedzi głosowych,
- system zliczania pasażerów,
- szyby atermiczne o znacznym przyciemnieniu, gwarantujące mniejszą przepuszczalność promieni UV i zwiększające efektywność klimatyzacji,
- router WiFi umożliwiający pasażerom dostęp do bezpłatnego Internetu,
- wyznaczony przyjazny kącik wewnątrz autobusu dla matki z dzieckiem,
- dodatkowe uchwyty skórzane dla pasażerów,
- wygodną, trwała i estetyczna tapicerka siedzeń pasażerskich.
Nowe autobusy hybrydowe są w pełni przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wyposażone są w uchylną rampę i funkcję tzw. przyklęku prawej strony pojazdu, dającą możliwość obniżenia pojazdu o około 70 mm. Dodatkowo rozmieszczenie i konstrukcja poręczy umożliwia swobodny wjazd do autobusu wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym, a stanowisko dla osób na wózkach inwalidzkich wyposażone jest w biodrowy pas bezpieczeństwa. Na obudowie przycisków w przestrzeni pasażerskiej znajdą się napisy w alfabecie Braille'a. Dla osób niedowidzących zamontowane są w poręczach punkty świetlne wykonane w technologii LED. Zadbano również o wyznaczenie miejsc siedzących dla uprzywilejowanych pasażerów.
ŁP
Info/Foto: UM Czechowice-Dziedzice