czwartek, 23 grudnia 2021 12:32

30-latek zostawił go na środku drogi, powodując niemałe utrudnienia w ruchu

Autor Mirosław Haładyj
30-latek zostawił go na środku drogi, powodując niemałe utrudnienia w ruchu

Prawidłowy załadunek i jego zabezpieczenie to podstawa bezpiecznego transportu. Zasady te jasno określone są w kodeksie drogowym. Niestety, niektórzy kierowcy ignorują obowiązujące przepisy. Przykładem może być kierowca ciągnika siodłowego, który źle zabezpieczył swój ładunek, blokując skrzyżowanie drogi krajowej (K28) z drogą wojewódzką (W957) w Białce. Pomimo groźnie wyglądającego zdarzenia nikt w nim nie ucierpiał. Sprawca został ukarany mandatem karnym.

W czwartek 23 grudnia przed godziną 8:00 w Białce samochód ciężarowy marki Scania „zgubił” przewożony na naczepie ładunek elementów drewnianych. Sytuacja miała miejsce na skrzyżowaniu drogi krajowej z drogą wojewódzką prowadzącą do Zawoi. Ładunek, jak się okazało, był źle zabezpieczony. Pas ruchu w kierunku Makowa Podhalańskiego oraz pas do skrętu na drogę wojewódzką został zablokowany.

Od razu wystąpiły duże utrudnienia w ruchu. Zarówno jedna, jak i druga droga – to bardzo uczęszczane trasy. Policjanci kierowali na miejscu ruchem, który odbywał się wahadłowo. Nikomu na szczęście nic się nie stało, choć sytuacja wyglądała bardzo groźnie. 30-letni kierujący za swoje nieodpowiedzialne zachowanie został ukarany mandatem karnym

– Pamiętajmy, że przepisy bardzo dokładnie regulują zasady, które powinniśmy przestrzegać. Ważną zasadą jest to, że ładunek nie może spowodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub ładowności pojazdu. Z pewnością ładunek nie powinien też zmieniać położenia, jak wydarzyło się to w przedstawionej powyżej sytuacji ani wywoływać nadmiernego hałasu. Do kierowcy należy, więc odpowiednie zabezpieczenie ładunku (np. pasy, plandeki, itp)

– przypomina policja.

Inf.: KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje