W Kamieniołomie im św. Jana Pawła II obok kościoła św. Józefa w Krakowie odbędzie się uroczyste spotkanie poświęcone twórczości Adama Bujaka oraz prezentacja jego retrospektywnego albumu „Życie malowane światłem”.
Pierwsze zachowane zdjęcie Adama Bujaka pochodzi z 1964 r. i przedstawia… Karola Wojtyłę. Jakiż to piękny symbol tego, co miało się stać w kolejnych dekadach, kiedy Adam Bujak był tak blisko św. Jana Pawła II i artystyczną fotografią dokumentował ten wyjątkowy pontyfikat.
Polski papież bez wątpienia był najważniejszym bohaterem zdjęć mistrza Adama, co on sam zresztą często podkreśla. W swym arcybogatym życiorysie artystycznym Adam Bujak fotografował jednak również całkiem inne tematy. Zasłynął misteriami, które stanowiły punkt zwrotny w jego karierze. Stał się mistrzem o światowej sławie, a o jego zdjęcia starały się galerie od Nowego Jorku po Tokio. Jego album o Rusi z końca lat 80. XX w. przedstawił świat, którego już nikt nie znał: świat głęboko religijny, zagrożony, surowy. Zamieszkał razem z kamedułami, podporządkował się ich srogim regułom, aby ludzkość mogła na własne oczy zobaczyć, czym jest życie podporządkowane do ostateczności regule módl się i pracuj.
To i więcej można zobaczyć w monumentalnym albumie Adama Bujaka pt. „Życie malowane światłem”. Trudno było ująć tę wielką biografię Adama Bujaka w jednej książce, lecz 55-lecie jego pracy twórczej było ku temu idealną okazją. Powstał przekrojowy i retrospektywny album, który składa się z 20 tematów-rozdziałów, ale mimo to trudno było zaprezentować w jednej, choć niemałej, księdze wszystkie wątki obecne w twórczości Autora.
Program spotkania:
PROF. ANDRZEJ NOWAK
„Na straży narodowej pamięci”
PROF. WOJCIECH ROSZKOWSKI
„Fotografia jako narzędzie w ręku historyka”
PROF. ANDRZEJ SZCZERSKI
„Adam Bujak – wielki artysta polski”
PROWADZENIE: Leszek Sosnowski, prezes Białego Kruka, wieloletni przyjaciel Jubilata
HALINA ŁABONARSKA recytuje ulubione wiersze Jubilata, który oczywiście sam również zabierze głos!
Transmisję na żywo można będzie śledzić poniżej: