środa, 13 marca 2024 11:17

Abp Marek Jędraszewski kończy kadencję. Ważne zmiany w polskim Kościele

Autor Mirosław Haładyj
Abp Marek Jędraszewski kończy kadencję. Ważne zmiany w polskim Kościele

W środę (13 marca) zaczyna się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi wybiorą przewodniczącego i jego zastępcę. Tym razem o funkcje nie mogą ubiegać się abp Stanisław Gądecki i abp Marek Jędraszewski.

Do wyboru nowego przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski uprawnionych jest 94 biskupów diecezjalnych i pomocniczych. Duchowni wybiorą kandydata spośród 42 biskupów diecezjalnych. Po dziesięciu latach kończą się kadencje (dwie z rzędu) arcybiskupów Stanisława Gądeckiego i Marka Jędraszewskiego. Oznacza to, że nie mogą oni zostać wybrani kolejny raz.

Wybór przewodniczącego KEP

Wybory są tajne. Każdy z uprawnionych 94 biskupów otrzyma kartę do głosowania z 42 nazwiskami kandydatów. Biskupi, wybierając, mają postawić krzyżyk pod wybranym nazwiskiem. Jeśli dwaj biskupi otrzymają taką samą liczbę głosów, wówczas o wyborze zdecyduje staż biskupa. Jeżeli będzie on taki sam, zdecyduje wiek (starszy ma pierwszeństwo).

Zarówno przewodniczący KEP jak i wiceprzewodniczący muszą wyrazić zgodę na objęcie nowej funkcji. Kadencja przewodniczącego KEP trwa 5 lat. Możliwa jest reelekcja na kolejne 5 lat.

Abp Marek Jędraszewski

Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski jest – od 2014 roku – Zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W Konferencji Episkopatu Polski pełni ponadto następujące funkcje – jest członkiem Rady Stałej KEP, Przewodniczącym Rady Naukowej, członkiem Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego.

Fot.: Archidiecezja Krakowska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka